Yüzdeki Lekeler İçin Doğal MaskelerYüzlerde oluşan lekeler birçok bayanın derdidir. Kimi zaman güneşe maruz kalmakla yüzde lekeler oluşur. Kimi zaman ise hamilelikte kimi zamanda ilerleyen yaşlarda yüzde lekeler oluşabilir. Bu lekelerin çoğu doğal maskeler ile ortadan kaybolabilir. İşte evde kendiniz kolaylıkla yapabileceğiniz doğal maske tarifleri;

Kahverengi lekeler ve çil lekeleri için maske; 1 çorba kaşığı yoğurt, 3 -4 damla limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı zeytinyağı bütün bu malzemeleri bir kapta iyice karıştırıp yüz bölgesine sürüyoruz ve kuruyana kadar bekliyoruz. Daha sonra ovalayarak çıkarıp soğuk su ile yüzümüzü yıkıyoruz. Bu maskeyi lekelerin azlığına veya çokluğuna göre haftada 1 veya 2 defa uygulayabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz veya cildiniz güneşten çabuk etkileniyorsa o zaman bu maske yerine aşağıdaki maskeleri uygulayabilirsiniz.

Sivilce izi lekeleri için maske; 1 adet limon suyu, 2 yemek kaşığı bal, 1 çorba kaşığı yoğurt limon suyunu sıkıp bal ve yoğurt ile iyice karıştırarak cildimize sürüyoruz ve yaklaşık 15 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkıyoruz. Bunu haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki lekeler için maske, 2 limon kabuğu ve 2 yemek kaşığı su limonu kabukları püre haline getirip 2 yemek kaşığı su ile karıştırıyoruz ve yüzümüze sürüp 5 dakika bekletip yıkıyoruz. Haftada 1 kez cilde uygulanabilirsiniz.

Sivilce, sivilce izleri, siyah noktalar ve kahverengi lekeler için maske; 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı üzüm sirkesi ve 1 çay kaşığı su malzemeleri karıştırıp bir sprey şişesine koyuyoruz ve haftada 3 kez bu karışım ile cildimizi siliyoruz.

Çil lekesi ve yüzdeki lekeler için maske; 1 su bardağı su ve 1 çorba kaşığı keten tohumu. Keten tohumunu bir bardak su ile kaynatıp süzüyoruz ve cildimize kompres yapıyoruz. Bu maskeyi haftada bir veya 2 defa uygulayabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki tariflerde geçen malzemelere karşı alerjiniz varsa o zaman başka bir tarifi uygulayabilirsiniz. Cildinize uygun olan bir maskeyi seçip onu düzenli olarak uyguladığınızda kısa zamanda cildinizdeki lekelerin temizlendiğini göreceksiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*