Yürüteç Kullanmak Zararlı mı?


Yurutec-Kullanmak-Zararlı mı

Yürüteç kullanmanın zararları neler?

Bebeklerin yürümeye alıştırılması için kullanılan yürüteçler sanıldığı kadar masum değil aslında. Anneler çocuklarını yürüteçler içerisine koyarak onlara bir uğraş bulup kendileri de işlerini rahatlıkla yapabiliyorlar. Ama yürüteç çok da sağlıklı bir ürün değil.

Yürüteç kullanımına 4-7 ay arasında başlandığı zaman bebekte omurga eğriliklerine ve sırt kaslarında sıkışmalara neden olabiliyor. Bu nedenle bebeği yürütece bindirmek istiyorsanız mutlaka 7. aydan itibaren bindirin.

Yürüteç kullanan bebeklerin çoğunda omurga rahatsızlıkları görülebiliyor. Bebeğin yürütece bindirilmesinin yerine emeklemesi sağlanılarak bebeğin omurga gelişimine destek verilebilir. Bebek emeklemeye çalışırken başını dik tutmayı öğrenir. Omurga, karın ve boyun kaslarını çalıştırır ve bu kaslar daha güçlü hale gelir. Ama yürüteç kullanan bebeklerin omurgalarında zayıflıklar olabilir.

Bebeklerde vücut dengesi tam olarak sağlanmadığı için yürüteç kalça simetrisinde bozukluklara neden olabilir. Bu durumda ilerde oluşabilecek kireçlenme ve disk kayması gibi sorunlarında oluşmasında etkili oluyor.

Bebekler yürüteç üzerindeyken aslında tam olarak yürümez ayakları ile kendilerini itmeye çalışır. Parmak uçları ile kendilerini itmeye çalıştıkları için ilerde yürümeye başladıklarında parmak uçlarında yürüyebilirler.

Yürüteç bebek için güvenli görünse de aslında yaşanan tehlikeli kazaların birçoğunda yürüteçler oldukça etkilidir. Bir anda bebeğin hızlanması ve bir yere çarpması sonucu bebek yürüteçle birlikte düşebilir ve kafasını bir yere çarpabilir. Bu nedenle yürüteç kullanımı sırasında bebek gözetim altında olmalıdır.

kaynak: http://www.yasemin.com/cocuk/haber/2537938-yurutec-kullanmak-zararli-mi

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*