YAZI SELÜLİTSİZ GEÇİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?Selülit her on kadından dokuzunda görülen vücudun belli bölgelerinde lokal olarak sıvı toplanması sonucu ortaya çıkan ve tıp dilinde hidrolipodistrofi olarak adlandırılan bir hastalıktır. Genel olarak basenlerde ve bacaklarda görülür. Basit bir testle selüliti anlayabiliriz. Kalçalarınızı veya bacaklarınızın üst kısmını hafifçe sıktığınızda portakal kabuğu şeklinde yağ birikimini görebilirsiniz. Veya baldırınızı sıktığınızda acı hissederseniz selülitli bir vücuda sahipsiniz demektir. Peki, hiç merak ettiniz mi neden en çok kalçalarda selülit oluşur? Kalçalar vücudun diğer yerlerine göre daha fazla yağ depolar ve dolayısı ile selülit oluşumuna daha çok yatkındır.

Selülit oluşumuna en çok neden olan faktörler fazla kilolar, yüksek topuklu ayakkabılar, dar giysiler, yanlış duruş pozisyonları, sigara,  aşırı çay, kahve ve alkol, düzensiz beslenme ve hareketsizlik gibi nedenlerdir.

selülitleri gidermek için sık uzun yürüyüş, spor, yüzmek, bisiklete binmek, yeterince su içmek, soğuk duş almak, masaj yapmak, bölgesel hareketler yapmak ve duş alıp kese yapmak gereklidir. Günlük beslenmemizde yağ, tuz ve şekerden fakir kan dolaşımını artıran ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı besinler tüketmeliyiz. Uzmanlar A ve C vitaminlerinin selüliti azalttığını söylüyorlar. En çok dikkat etmemiz gereken ise içtiğimiz sudur. Günlük minimum 2,5 litre su tüketmeliyiz. Çünkü bol su içmek idrarı artırarak zararlı maddelerin vücuttan kolaylıkla atılmasını sağlar.

Sadece kilo vererek selülitlerden kurtulmak da mümkün değildir. Zayıf kadınlarda da selülit görülebilmektedir. Ayrıca çok sık kilo alıp vermede selülitin oluşmasına sebep olur.

Bunlara dikkat ettiğimiz takdirde en kısa zamanda selülitleri yok ederek kendinize güven verebilir yaz geldiğinde hiç çekinmeyerek bikini giyebilir ve en önemlisi de üzerinizden stresi atabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*