Yağlı Saçlar İçin Şampuan SeçimiKişilerin saçlarına iyi bakmaları ve onları temiz tutmaları kişisel temizliğin bir parçasıdır. Özellikle saçların sağlıklı ve gür olması sağlıklı bir bedenle ilişkili olduğundan saçlara sürekli olarak çeşitli bakımlar uygulanır. Bu bakımlar arasında yağlı saçların yağ dengesinin sağlanması da vardır.

Yağlanma Neden Olur?

Saçta oluşan yağlanma birden fazla nedenle bağdaştırılabilir. En yaygın olan nedenler:

  • Ergenlik, menopoz gibi vücuttaki hormonal değişimlerin üst düzeye çıktığı zamanlar
  • Mevsim geçişleri
  • Vücuda gereğinden fazla alınan yağ asitleri
  • Saç altındaki derinin sürekli olarak azalan oranda yaptığı kan dolaşımı (kan dolaşımı yavaşlarsa yağ gözenekleri dolar ve yağlanma gerçekleşir.)
  • Açık havadaki egzoz, duman vb. şeylerin saça yapışması

Saç Yağlanmasını Önlemek İçin

Saçlarda yukarıdaki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan nedenlerin önlenmesi için ilk olarak şampuan seçiminde değişiklik yapılması gerekir. Saçın yağ dengesindeki bozukluk sonucu ortaya çıkan yağlanmanın kesilmesi için ilk olarak yağ oranı düşük şampuanlara yönelmek gereklidir. Bu şampuanlar yağlanma önleyici ya da yağlı saçlar için gibi ifadelerle satılmaktadır.

Yağlı saçlardaki yağ dengesinin sağlanmasında kullanılan yağlı saçlar şampuanları diğer şampuanlara oranla daha kuru bir yapıya sahiptir. Bu şampuanlar kullanıldıktan sonra saç derisine etki ederek fazla yağın kir ile birlikte dışarı atılmasını sağlar. Saç derisinden uzaklaşan yağlar gözeneklerin açılmasına ve zamanla saç derisindeki yağ dengesinin kurulmasına neden olacağından bir süre sonra saçtaki yağ sorunu çözülecektir. Yağlı saçların normal saçlar kategorisine girmesi için düzenli olarak devam eden bir uygulama gereklidir. Sürekli olarak yarıda kesilen uygulamalar saçtaki yağ oranını giderek arttırır. Bu yüzden yağlı saçlarda yağ dengesi oluşturacak bir şampuana başlamadan önce kararlı ve sabırlı olmanız gerekecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*