Yağlı Cilt Yapısına Sahip Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler


Yağlı-Cilt-Yapısına-Sahip-Olanların-Dikkat-Etmesi-Gerekenler

Yağlı ciltlerin yapıp-yapmaması gerekenler

Yağlı cilt yapısı cilt tipleri içerisinde en çok sorunlu olan cilt tiplerinden birisidir. Çünkü yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde sivilce, akne, siyah nokta gibi cilt problemlerinin görülme olasılığı daha fazladır. Bu nedenle yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin dikkat edeceği belli başlı detaylar ile bu sorunları en az seviyeye indirilebilir.

Yağlı cilt yapısı kalıtım ve hormonal denge ile oluşabileceği gibi yaş ve çevre koşulları da yağlı bir cildin oluşmasına neden olabilir. Yağlı cilt yapısına sahip olanlar yüzlerini sık sık yıkamamalıdır. Çünkü sık sık yüz yıkamak cildin ihtiyacı olan yağı da kurutacağı için vücut daha fazla yağ üretmeye başlayacak. Durum böyle olunca da sivilce ve siyah nokta oluşumu artacaktır. Bunun yerine düzenli aralıklar ile yüz ılık su ile yıkanmalı ve yıkama sırasında yağlı ciltlerin kullanabileceği temizleme jeli ve süt kullanılmalıdır.

Alkollü tonikler önce cildi ferahlatır daha sonra cildi kurutur. Durum böyle olunca cilt daha fazla yağ üreterek sivilce ve akne sorunları ortaya çıkar. Bunun  yerine alkolsüz tonikler tercih edilmelidir.

Yağlı cilt yapısına sahip olanlar nemlendirici kullanmaktan kaçınır. Ama bu yanlış bir durumdur. Çünkü cilt nemini kaybeder ve daha çok yağ üretmeye başlar. Bunun olmaması için yağlı cilt tiplerinin kullanabileceği nemlendiriciler kullanılmalıdır. Çok yağlı olan vazelin gibi kremler kullanılmamalıdır.

Cilt temizliği yapılırken cildi sert hareketler ile ovalamak cildi keselemek yanlış bir davranıştır. Bunun yerine dairesel hareketler yardımı ile cilt nazik bir şekilde temizlenmelidir. Ayrıca cilt temizliği için maske ve peeling uygulamaları yapılmalıdır. Haftada bir veya iki sefer gözenekleri temizleyecek olan yağlı ciltlere uygun maskelerden yapılabilir.

Yatmadan önce yapılan makyaj silinmeli ve nemlendirici veya tonikler kullanılmalıdır. Düzenli bir şekilde bu uygulamaya devam ederseniz cildiniz kısa sürede düzelecektir.

Sağlıklı bir cilt için beslenmeye mutlaka dikkat edilmeli. Yağlı cilt tipine sahip olanlar fast food besinlerden, kızartmalardan ve yağlı gıdalardan uzak durmalıdır.

Yüzde oluşan sivilce, akne ve siyah noktalar ile oynanmamalıdır. Cilt tipini iyi bilerek buna göre ürünler kulanılmalıdır. Size önerilen her ürünü kullanmanız cildinize faydadan çok zarar verecektir.

kaynak: http://mahmure.hurriyet.com.tr/foto/guzellik/yagli-ciltlerin-yapip-yapmamasi-gerekenler_43069

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*