Yağ Yakan Yiyecekler


kilo verme

Kilo alımının en büyük nedenlerinden bir tanesi dengesiz beslenme şeklidir. Gün içinde aşırı kalorili yiyecekler yiyerek ve gerektiğinden daha az hareket ederek kilo almış olursunuz. Bunu önlemek için öncelikle beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerekir. Yani normal şartlarda haftada bir ya da iki kere kırmızı et tüketilmesi gerekirken siz haftada dört ya da beş kez et tüketiyorsanız kilo alırsınız ya da yemeklerinizde yağlı ya da kızartmalı yiyecekleri çeşitleri bol ise kilo alırsınız. Bu nedenle düzenli ve dengeli beslenmek hem sağlıklı yaşamak hem de kilo kontrolü sağlamak için gerekli olan ilk şarttır. Bunun yanı sıra gün içinde yediğimiz bazı besinler yağ yakma özelliğine sahip oldukları için aldığınız fazla kiloları vermenizde size yardımcı olurlar. Bu anlamda yer ala besin gruplarına ağırlık vermeniz halinde de istediğiniz kiloya kısa sürede ulaşabilir ya da kilo kontrolünü sağlamış olabilirsiniz. Nelerdir yağ yakan yiyecekler?

1) Süt: İçindeki protein sayesinde gün içinde daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan süt hem mineral hem de protein desteği sağlar. Günde bir bardak süt içerek yağ yakımına yardımcı olabilirsiniz.

2) Yeşil Çay: Günümüzde pek çok kişi yeşil çayı siyah çay yerine kullanmaya başladı. Metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda da yağ yakmanıza yardım edecek bir içecek türüdür.

3) Sebzeler: Genel olarak bakıldığında yeşil sebzelerin çoğu yağ yakmanıza yardımcı olur. Zeytinyağı ile yapabileceğiniz sebze yemekleri ya sa salata yaparak tüketebileceğiniz sebze çeşitleri tok kalmanıza ve yakmanıza yardımcı olur. Sebze türleri arasında ıspanak ve brokoli gibi besinleri çiğ ya da buharda pişirerek yemeniz de yağ yakmanıza yardım eder.

4) Yumurta: Tıpkı süt gibi yumurta da protein açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bu anlamda günde bir adet yumurtanın tüketilmesi sizi gün içinde daha tok tutar.

5) Yulaf ve Çavdar: Beyaz undan daha fazla besleyici olmasına rağmen çok fazla kullanılmamaktadır. Ancak kilo vermek istediğinizde yulaflı ve çavdarlı besinleri tüketmeniz gerekir. İçindeki lifler sayesinde daha hızlı çalışan metabolizmanız daha hızlı kilo vermenize yardım edeceği gibi daha hızlı da yağ yakımına yardımcı olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*