Tiroid Hastalıkları Hamile Kalmaya Engel mi?Tiroid bezinin normalden fazla büyümesine guatr denir. Karadeniz bölgesinde, iyot eksikliğine bağlı olarak yaygın görülen tiroid hastalıkları, bayanların hormonsal dengesini bozmaktadır. Önlem olarak iyot eksikliği olan bölgelerde iyotlu tuz kullanılabilir. Hastalık gerçekleşmiş ise doktor kontrolünde testlerin yapılması, gerekli tedaviye başlanması gerekir. Tiroidin az ya da çok çalışması yorgunluk, halsizlik, çarpıntı, unutkanlık gibi belirtiler gösterir. Tiroid hormonu metabolizmayı düzenlediği gibi üreme fonksiyonu ve zekâyı da etkiler. Adet düzensizliği, adet görememe, düşük ve gebe kalamama gibi birçok probleme yol açabilir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için, gizli tiroid hastalıklarını ortaya çıkarmak amacı ile gebelik öncesinde TSH ye bakılması gerekir.

Tiroid Hormonları Hamileliği Nasıl Etkiler?

Tiroid hormonları yumurtanın işleyişini ve olgunlaşmasını sağlamak için devamlı olarak üreme hormonları ile etkileşim içindedir. Tiroidin az ya da çok çalışması bu dengeyi bozabilir. Bu durum adet düzensizliklerine, yumurtlama bozukluklarına, gebe kalamama ve düşüğe neden olur. Düzenli adet gören ve başka hiçbir sebep yokken hamile kalamayan bayanların tiroid hormonlarına baktırması gerekir. Tüp bebek başarısızlıklarının ve tüp bebekle hamile kalmış bayanların erken doğum yapmasının sebebi de tiroid hastalıkları olabilir.

Tiroid Hastalığı Kimlerde Görülebilir?

Genellikle bayanlarda görülen bu hastalık, iyot eksikliği olan bölgelerde yaygındır. Ailesinde tiroid hastalığı bulunan kişiler mutlaka doktor kontrolünde tiroid testleri yaptırmalıdır. Büyüme hormonlarını da etkilediği için, ergenliğe geçiş döneminde yapılması gereken bu testler, çocukların sağlıklı gelişmesi ve ilerde yaşayabileceği kısırlık gibi sorunları da önlemiş olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*