Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir ?


1x1.trans

Tırnak kırılması nasıl önlenir sorusu üzerine biraz konuşmak istiyoruz. Özellikle bayanların dikkatle korumaya çalışsalar da, kimi durumlarda tırnak kırılması durumuna maruz kalmaları kaçınılmaz olmaktadır. Bu durumda, bayanların kabusu niteliğinde onları rahatsız etmektedir.

Aynı saç kırılmalarında olduğu gibi tırnak kırılmalarının da asıl sebebi, sağlık sorunları kaynaklıdır. Tırnak kırılmasının önüne geçmenin en temel yolu, sağlıklı beslenmeye dikkat etmektir. Sağlıklı beslenme, vücudumuzun tüm doku ve organlarının ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Sağlıklı ve dengeli beslenilerek; tırnaklarda beslenir ve daha güçlü bir yapıya kavuşur.

tirnak-kirilmasi-nasil-onlenir-1


Tırnakların sert ve sağlıklı olmasını sağlayan kalsiyumdur. Eğer kişide kalsiyum eksikliği varsa tırnak kırılma sorunu yaşaması çok normaldir. Vücuttaki kalsiyum eksikliğini gidermenin en iyi yolu içerisinde A ve C vitamini olan besinlerin tüketilmesidir. Ayrıca vücuttaki su eksikliği de tırnakların zayıflamasına ve kolay kırılmasına neden olabilmektedir. Tırnak sağlığını korumak adına, günlük olarak en az 8 bardak su içilmesi tavsiye edilmektedir.

Tırnakların fazla uzaması ve bakımlarının yapılmaması nedeniyle arasına bir takım kirlerin girmesi ve bu sebeple de uzayınca kırılma sorununa maruz kalması da gayet doğaldır. Tırnakların genel olarak haftada bir kesilmesi yada törpü uygulanması uygun olmaktadır. Oje çıkarmada kullanılan aseton maddesi de içerisinde kimyasal barındırması yüzünden sınırlı olarak kullanılması gerekmektedir. Çünkü her türlü kimyasal madde tırnakların direncini düşürmektedir.

Tırnak kırılmasını önlemek için belirli periyotlarda bakımının yapılmasının yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kantaron Yağı Yapılışı başlıklı makalemizde Kantaron Yağı ve Kantaron Yağı Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*