Tahriş Olan Ciltler İçin BakımTahriş Olan Ciltler İçin Bakım

Soğuk ve sıcak havalar, kızaran ve kaşıntıya yol açan nedenler, güneş yanığı ve daha birçok neden cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Aşırı kuru ciltler bu durumlardan daha çabuk etkilenirler. Bu yüzden daha öncesinden önlem almak gerekir. Ama yine de aldığımız önlemlere rağmen cildimiz tahriş oldu ise bu durumda yapılması gereken en sağlıklı yöntem cilde kimyasal içeren ürünler kullanmadan bitkisel yöntemlerle bakım uygulamaktır. Bazen kimyasal ürünler tahriş olmuş cilde zarar verebiliyorlar. Bu konuda bize bitkisel yağlar en iyi ve en sağlıklı şekilde yardımcı olabilirler. İşte bitkisel yağların faydaları;

 1. Zeytinyağı: cilt ve saç için çok faydalıdır. Özellikle egzamalı ciltler için zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı cildin kısa bir zamanda rahatlamasını sağlar. Zeytinyağına birkaç damla limon suyu ve bal damlatılarak uygulanırsa kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. cilt kuruluğunu gidermek için rendelenmiş elma ile karıştırılır ve cilde sürülerek yaklaşık 10 dk. Bekletilir.
 2. Susam yağı: içeriğinde bulunan omega – 9 ve antioksidanlar sebebi ile cildin yaşlanmasını geciktirir ve aynı zamanda cilt için iyi bir nemlendiricidir. Mantar gibi cilt rahatsızlıklarını da iyi gelmektedir.
 3. Portakal yağı: bayanların en çok şikâyetçi oldukları konulardan birisi de selülitdir. Portakal yağı selülit gidermek için en ideal yağdır. Selülitli bölgeye düzenli olarak masaj yapılarak uygulanırsa kısa sürede selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.
 4. Limon kabuğu yağı: limon yağının mikrop kırıcı, sıkılaştırıcı ve gerdirici gibi özellikleri vardır. Sivilceleri giderir ve cildi güzelleştirir. Aynı zamanda tonik olarak da kullanılabilir.
 5. Papatya yağı: cilt kaşınmalarına iyi gelmektedir. Cildi rahatlatır ve yumuşatır. Hassas ciltler için kullanımı uygun bir yağdır.
 6. Kayısı çekirdeği yağı: cilt için mucizevi bir yağdır. Cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Cilde canlılık kazandırır ve akneleri temizler. Yüz temizliğinde kullanılabilir. Yalnız kayısı yağını cilde sürdükten hemen sonra güneşe çıkılmamalıdır. Zararlı olabilir.
 7. Jojoba yağı: yüz makyajını temizlemek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yağlı ciltteki yağ oranını dengelerken kuru cildin nemlenmesini sağlar. Bacak ve karın bölgesindeki cilt çatlaklarını önler. Kırışıklıkları azaltır. Cildi yumuşatır.
 8. Havuç yağı: A, B, C, D,E vitamini açısından zengin olan havuç yağı tüm cilt tiplerine uygun bir yağdır. Özellikle yüz temizliği için kullanılabilir.
 9. Gül yağı: gül yağıda tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Cildi ferahlatır ve yumuşatır.
 10. Çörekotu yağı: kuru ciltler için uygun bir yağdır ve aynı zamanda cilt besleyici özelliği vardır.
 11. Ceviz yağı: dudak çatlaklarında ve göz çevresi kırışıklıklarında kullanılabilir. Yıpranmış ciltler için uygun bir yağdır.
 12. Buğday yağı: vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir yağdır. Çatlak ve kuru cilt için etkili bir yağdır. Hücre yenileyici özelliği vardır. Güneş ve doğum lekeleri gibi cilt lekelerine iyi gelir. Güçlü bir antioksidan olan buğday yağı tam bir cilt koruyucudur. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur ve cilt çatlaklarını iyileştirir.
 13. Tatlı badem yağı: iyi bir cilt nemlendiricisidir. Tahriş olmuş cildin yenilenmesine yardımcı olur.
 14. Biberiye yağı: cildi mikroplardan arındırarak derinlemesine temizler.
 15. Ayçiçeği yağı: cildi nemler ve besler.
 16. Avokado yağı: özellikle yıpranmış ve kuru ciltler için besleyici bir yağdır. Cilt için iyi bir nemlendiricidir ve cildin yaşlanmasını geciktirir. Egzama tedavisinde kullanılabilir.

Bu bitkisel yağlar cilt için büyük bir önem taşımaktadır. Evde kendiniz bu yağları cildinize uygulayarak cildinizi sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*