Sütüm Gelmiyor, Ne Yapmalıyım?Anne sütü, hiçbir mama ile mukayese edilemeyecek kadar değerli bir besindir. Zengin vitamin içeriği ile bebeğin sağlıklı ve hızlı gelişimini sağlayan anne sütü, bir antibiyotik gibi oluşabilecek hastalıklarında önüne geçer. Erken doğum, sezaryen gibi sebeplerle göğüsten süt gelmesi birkaç gün gecikebilir. Yeni doğum yapmış anneler, göğüsten hemen süt gelmediğinde, paniğe kapılır. Oysa yeni, dünyaya gelen bebekler, bir damla sütle doyarlar.

 Süt Gelmesi İçin Yapılabilecekler

Göğüsten hiç süt gelmediği durumlarda bile bebek düzenli olarak emzirilmelidir. İlk doğumlarda meme ucu oluşması uzun sürebilir, bu nedenle endişelenmeden tekrar, tekrar denemekte fayda vardır.  Bebeğin emme kaslarının gelişmesi ve annenin süt kanallarının düzenli olarak süt üretmesi için emzirmek önemlidir. Göğüsten süt sağmakta kullanılan aletlerde bu aşamada işinize yarayabilir.

Süt Oranını Artırmak İçin Ne Yapılabilir?

Göğüslerin sıra ile düzenli olarak boşaltılması önemlidir, ne kadar çok emzirilir ise tekrar süt üretimi o kadar hızlı başlayacaktır. Bir müddet emzirilmeyen göğüs tembelleşir, süt üretimi yavaşlar.

Hangi Besinler Sütün Kalitesini Artırır

Anne düzenli olarak günlük iki bardak süt içmeli, yeterli ve dengeli beslenmeli, dinlenmeli ve günlük 2,5 litre su içmelidir. Toplumda, hamur işleri ve tatlıların, anne sütünü artırdığına inanılır fakat sütü artırmadığı gibi gereksiz beslenme, kilo alımına sebep olabilir. Emzirme döneminde, her zamanki yenilenin yüzde 20 artırılması yeterlidir. Günlük öğünlerde karbonhidrat, protein alımı dengelenmeli, yağlı, unlu, şekerli gıdaların bebeğin ve annenin sağlığını olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*