Soğuk Algınlığı İçin Sıcak TüyolarHavaların soğuması ve ısınmak için yakılan kömür ve odunların dumanlarının havayı kirletmesiyle özellikle üst solunum yolları hastalıklarında artış gözlenmektedir. Bu süreçte burundan değil de ağızdan nefes almak ve soğuk havalarda yeterince kalın giyinmemek soğuk algınlığını tetiklemektedir. Ancak ufak tefek önlemler ve özenle kışı nezlesiz atlatmak mümkündür.

Sıkı Giyinmek Soğuk Algınlığından Korur

Kışın gelmesiyle beraber kalın kazaklar, hırkalar, montlar ortaya çıktı. Ancak soğuk algınlığına yakalanmamak için kalın ve tek parça değil, ince birkaç parçayı üst üste giymek gerekir. Tek parça bir kazak ne kadar kalın olursa olsun, iki ince kıyafetin üst üste giyilmesi kadar iyi koruyamaz.

Hafif Tempolu Kısa Yürüyüşler Nezlenin Hızlıca Atlatılmasını Sağlar

Açık havada kısa yürüyüşler yapmak kan dolaşımını artırarak akyuvarların enfeksiyon bölgesine ulaşmasına katkıda bulunur. Ancak yürüyüşlerde tempoyu yavaş tutmak ve fazla yorulmamaya dikkat etmek gerekir.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterilmelidir

Soğuk algınlığı yaşandığı sırada vücut metabolizması enfeksiyona karşı önlem almaya çalışır. Bu sebeple vitamin, mineral ve kalsiyum açısından zengin beslenilmeli, aşırı yağlı, tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Zira bu dönemde ağır gıdaların hazmı zor olacağından metabolizma yorulacaktır.

Bol Bol Sıvı Alınmalıdır

Bu dönemde su tüketimi normalin üzerine çıkarılmalıdır. Günde en az 6-8 bardak su, taze meyve suyu, ılık bitki çayı içilmelidir. Ayrıca tavuk suyuna yapılan sıcak çorbalar bu dönemde çok faydalı olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*