Siyah Noktalara Doğal ÇözümlerÖzellikle yağlı ciltlerin bir numaralı düşmanı olan siyah noktaların oluşum sebebi tıkanan gözeneklerin oksijensiz kalması olarak bilinmektedir. Siyah noktalardan kurtulmak için kimyasal maddeler kullanmak genel olarak çözüm olsa da bir süre sonra cildi yıprattıklarından dolayı bu yöntem yerine genel olarak doğal yollar tercih edilmektedir.

Kil Kullanarak Siyah Noktalardan Kurtulmak

İçeriğinde bulunan zengin mineraller sebebiyle kil cilt sorunlarını gidermek için kullanılabilmektedir. Kil kullanılarak yapılacak maske, ciltte birikmiş kiri gözeneklerden arındırmaya fayda sağlamaktadır. Kan dolaşımın hızlanmasına sebep olmasıyla cilde daha sağlıklı bir görüntü de veren kil maskesini hazırlamak için 1 yemek kaşığı kil ve su gerekmektedir. Su ile karıştırılan kil macun kıvamına gelir ve cilde sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra durulanan cilde hemen nemlendirici uygulanmalı ve bu sayede en iyi sonucun alınması sağlanmalıdır.

Limon Suyu Kullanarak Siyah Noktalardan Kurtulmak

Ciltte açık kalmış gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan siyah noktalardan kurtulmak için bu noktaları küçültme yöntemi de tercih edilebilmektedir. Sıkılaştırıcı özelliğe sahip limon suyu kullanılabilecek olan bu yöntemde küçük bir kavanoz içerisine 1 limonun suyu sıkılır ve pamuk yardımıyla bu limon suyu cilde sürülür. Özellikle problemli bölgelere uygulanan bu yöntem 20 dakika bekletildikten sonra durulanmalı ve bu işlemin ardından bir süre güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.

Yeşil Çay Kullanarak Siyah Noktalardan Kurtulmak

İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde fazla yağın temizlenmesini sağlayan yeşil çay, ciltteki iltihabı azaltarak iyileştirme gerçekleştirmektedir. Yeşil çayı demleyip soğumasının beklenmesinin ardından siyah noktaların üzerine sürülmesini gerektiren bu uygulamada 10 dakika bekleyip cildi suyla temizlemek gerekmektedir. İşlemin ardından nemlendirici uygulanması ile kısa sürede gözle görülür iyileşme sağlanabilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*