Siyah Nokta Nedir?Yüzümüzü bakımsız ve kötü gösteren siyah noktalar özelikle burun ve çevresinde, çenede sıkça karşımıza çıkar. Peki, bu siyah noktalar neden olur diye merak edebilirsiniz. Gün içinde yaşadığınız yoğun şehir hayatında egzoz, toz, duman, hava kirliliği maalesef cildimize yapışır ve o atıklar iyi temizlenmediğinde siyah nokta olarak belirir. Cilt tipinizde önemlidir. Eğer yağlı bir cildiniz var ise gözeneklerinizin siyah noktalarla dolması sorunuyla sıkça karşılaşabilirsiniz. Siyah noktalar çıkarılmaz ve cilt iyi temizlenmezse de zamanla sivilce olarak daha çok canınızı sıkabilir.

Nasıl Önlenir?

Bunun en önemli yolu cildi iyi temizlemektir. Ciltte biriken yağ ve kir gözeneklerde tıkanan siyah noktalara sebep olur. Bir cilt temizleme ürününüz varsa ve hala aynı sorunu yaşıyorsanız ürününüzü mutlaka daha etkili bir tonikle değiştirmelisiniz.

Beslenme Alışkanlığı

Beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmelisiniz. Sağlıksız ve yağlı atıştırmalık alışkanlığının varsa bunu hemen değiştirmelisiniz. Yağlı ve sağlıksız yiyecekler de cildinizin yağlanmasına ve siyah noktaların oluşmasına sebep olacaktır. Örneğin akşamları cips, çikolata, çekirdek gibi şeyleri tüketme alışkanlığınız varsa öncelikle bunu durdurmanız gerekiyor.

Uzman Yardımı Alın

Siyah noktalarınızı asla sıkarak çıkarmaya çalışmayın. Çünkü bu cildinizde tahribata yol açar ve zedelenmeyle birlikte kalıcı izlerle karşılaşabilirsiniz. Bunun için eğer fırsatınız varsa uzmanlardan yardım alın. Belli aralıklarla cilt bakımınızı yaptırmak ve siyah noktalarınızı temizletmek sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Uzmanlar cildinizi tahrip etmeden buhar yardımıyla gözeneklerinizi açarak siyah noktalarınızı temizleyebilirler. Temizleme sonrasında size önerecekleri cilt bakım ürünleriyle de devamlılığı sağlayabilirsiniz.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*