Sindirim sistemine destek veren 8 besin


Sindirim-Sistemine-Destek-Veren-8-Besin

Sindirim sistemini destekleyen besinler

Sindirim sistemi rahatsızlıkları özellikle kabızlık başta olmak üzere birçok kişinin yaşadığı ciddi sağlık problemlerinden birisidir. Sindirim sisteminde yaşanan sağlık sorunlarını çözmek için doktora giderek ilaçlarla tedavi olabilceğiniz gibi tüketeceğiniz besinler ile de sindirim sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sindirim sistemine destek veren 8 besin ve bunların faydaları hakkında sizlere bilgi verelim.

Probiyotikler

Bağırsaklar için çok faydalı olan probiyotikler canlı organizmalardır. Bağırsaklarda yaşanan emilim sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İshal ve iltihabik rahatsızlıklar için özellikle probiyotik içerikli süt ve yoğurt tüketilebilir.

Meyan kökü

Mide yanması, reflü ve hazımsızlık problemlerinin tedavisinde uzun yıllardır kullanılan bir besindir. Meyve veren meyan kökü yüksek tansiyona neden olabileceği için doktor gözetiminde tüketilmelidir.

Nane yağı

Yapılan araştırmalara göre nane yağı iltihabik bağırsak sendromunun ortaya çıkardığı ağrı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Papatya

Oldukça sağlıklı ve faydalı bir bitki olan papatya mide ağrısı, kolik ve mide bulantısı tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Zencefil

Mide rahatsızlıkları üzerinde oldukça etkili olan ve sıklıkla kullanılan zencefil özellikle hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı ve kusma tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

L-Glutamin

Vücutta doğal olarak bulunan glutamin bağırsakları ve diğer organların sağlığını destekler. Uzmanlar L-Glutamin’in ameliyat, enfeksiyon ve stres artışı nedeniyle ortaya çıkan ishal problemlerinin tedavisinde kullanılabileceğini belirtmektedir.

Psyllium takviyesi

Plantago Ovata bitkisinin tohumlarından elde edilen bu bitki çözünür lif bakımından çok zengindir. Kabızlık tedavisinde kullanılır. İçerisinde bulunan yüksek lif bağırsaklardaki suyu emer.

kaynak: http://mahmure.hurriyet.com.tr/foto/saglik/sindirim-sisteminize-destek-8-takviye_43153

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*