SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN NE YAPMALIYIZ?Gerek dış etkenlerden gerekse yaşadığımız sağlık problemlerinden en çok etlenen saçlarımızdır.  Bir insanda ortalama 90 bin ile 140 bin arasında saç teli mevcuttur. Sağlıklı bir saç ayda yaklaşık olarak 1 cm. kadar uzama gösterir. Bazı olumsuz etkenler saçın büyüme döngüsünü yavaşlatarak incelmesine ve dökülmesine neden olur. Saçın en olumsuz şekilde etkileyen faktörlerin başında ise düzensiz beslenme gelir. Başta A ve B vitamini olmak üzere vitamin eksiklikleri demir eksiklikleri saçın en çok dökülme nedenidir. İnsanın en büyük düşmanı olan stres ise saçların büyümesini yavaşlatarak dökülmesine neden olur. Mümkün olduğu kadar stresten uzak durmak hem kendi sağlığımız açısından hem de saç sağlığımız açısından önemlidir.

Aslında sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak bizim elimizde. Saç sağlığı için öncelikle saçın deri yapısına uydun ve ph değeri olan şampuanları tercih etmeliyiz. Saçtaki elektrik ve kuruluğu gidermek için saç kremleri kullanılabilir. Saç yıkanırken ılık suyu tercih etmek en iyisi olacaktır. Çünkü sıcak su saçın doğal parlaklığını ve doğal yağını kaybeder. Saçı çok sık olmayacak şekilde düzenli olarak bir fırça yardımı ile taramak gerekir. Denize veya havuza girmeden önce saçlar ıslatılmalı ve sonrasında iyice durulanmalıdır. Eğer mümkünse bone kullanılmalıdır. Saç sağlığı için sigaradan uzak durulmalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sağlık beslenmek saç sağlığı için çok önemlidir. Düzenli bir şekilde vitamin, mineral ve protein açısından zengin besinleri tüketmek saçın sağlıklı olmasını sağlar.

Uzmanlar zayıflamak için yapılan diyetler konusunda dikkatli davranmamızı öneriyorlar ve Sıkı bir diyet sonrası saçın normal ritminin olumsuz etkilendiğini ve saçlarda ciddi bir şekilde azalma olduğunu belirtiyorlar. Eğer diyet yapmak gerekiyorsa mutlak bir hekim kontrolünde yapmak gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*