Sağlıklı Diyet Listesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Sağlıklı-Diyet-Listesi-Hazırlama

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dikkat edilmesi gerekenler

Kilo vermek isteyen bayanların çoğu televizyondan veya internetten gördüğü diyet listelerini uygulamaya çalışılır. Birkaç gün diyet uygulanmaya çalışılsa da ilerleyen günlerde başarılı olunmaz ve diyet bırakılır. İşte bunun nedeni kişinin kendisine uygun olmayan yanlış bir diyet programını seçmiş olmasıdır. Peki sağlıklı diyet listesi nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilmelidir?

Sağlıklı diyet listesi hazırlanırken;

  • Kendinize uygun bir diyet listesi hazırlamak için öncelikle bir diyetisyene görünmeniz gerekir. Çünkü hazırlanan diyet programı kişinin yaşına, cinsiyetine, hareket durumuna, işine bağlı olarak hazırlanmalıdır. Bunu yapabilecek en iyi kişi ise diyetisyendir. Diyetisyenle görüşüp muayene olduktan sonra sizin için en iyi diyet programını birlikte hazırlayabilirsiniz.
  • Diyet listenizi hazırlarken diyetisyene görünmek gibi bir imkanınız yoksa o zaman kendi diyet listenizi uzmanların hazırladığı örnek diyet listelerine göre düzenleyebilirsiniz. Diyet listenizi hazırlarken mutlaka günlük harcadığınız enerjiyi ve yaş durumunuzu dikkate alıp ona göre almanız gereken kalori miktarını belirlemelisiniz.
  • Hazırlanan diyet listesinde 6 öğün olmalıdır. Bu öğünlerin üçünü sabah,öğle ve akşam ana yemekler oluşturmalı, diğer 3 tanesini ise ara öğünler oluşturmalıdır.
  • Diyet listesi içerisinde yer alan besinlerde vücudun günlük protein, karbonhidrat, yağ ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacak besinler yer almalıdır. Sadece protein ağırlıklı veya karbonhidrat ağırlıklı beslenme olmamalıdır.
  •  Sabah kahvaltısında belirli miktarda ekmek tüketilmeli ama beyaz ekmek olmamalıdır. Çavdar ekmeği kepekli ekmek veya tam tahıllı ekmek tüketilebilir.
  • Tuz ve şeker tüketimi azaltılmalı hatta bırakılmalıdır. Yemeklerde ise zeytinyağı ve tereyağı kullanılmalıdır.
  • Öğünlerde sebze yemeye özen gösterilmelidir. Haftada iki sefer yağsız kırımızı et, tavuk veya yağsız bir balık çeşidi tüketilmelidir. Bu yemeklerin yanında ise mutlaka salata veya yoğurt bulunmalıdır.
  • Ara öğünlerde açlığı bastıracak olan besinler tüketilmelidir. Kuru yemiş, meyve, yoğurt, ayran, veya bitki çayları içilebilir.
  • Günlük su tüketim miktarı önemlidir. Su midenizi tok tutarak açlık hissini bastırır. Bir insanın günde 2-2,5 litre su tüketmesi gerekir.
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uygulanan diyet programının yanı sıra egzersiz ve spor yapmakta önemlidir. Günlük bir saat yürüyüşler yapılabilir. Bunun yerine evde basit egzersizler ile de spor yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*