SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN 10 ALTIN KURALSağlıklı dişlere sahip olmak hem sağlık açısından hem de estetik bir görünüm açısından hepimizin isteğidir. Ancak bunu için diş fırçalama işleminin dışında diş bakımına gereken önem verilmez. Diş sağlığında düzenli olarak hekim kontrolleri ve yanlış uygulamalardan kaçınmak büyük bir önem taşıyor. Memorial Suadiye Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Aslı Tapan sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılması gereken 10 önemli kuralı şöyle açıkladı.

  1. ­C vitamini ve kalsiyum açısından zengin içerikli besinleri tüketmek diş gelişimi açısından son derece faydalıdır. Süt, yoğurt ve peynir kalsiyum açısından en zengin besinlerin başında gelir. Portakal, kavun ve gibi meyveler ve ıspanak gibi yeşil sebzeler C vitamin kaynaklıdır.
  2. Altı ayda bir diş kontrolleri olası problemlerin erken tespitini sağlayarak diş çürüklerini önler. Ayrıca düzenli olarak günde iki defa ve iki dakikadan az olmayacak şekilde dişler fırçalanmalıdır.
  3. Diş bakımında yalnızca fırçalamak tek başına yeterli değildir. Diş ipi ve ağız gargaraları temizliği tamamlayıcı olarak kullanılmalıdır.
  4. Diş fırçaları doğru bir şekilde seçilmelidir. Fırça kılları aynı sırada ve düz yuvarlatılmış uçlu ve orta sertlikte tercih edilmelidir. Fırça 3 ayda bir yenisi ile değiştirilmelidir.
  5. Günlük fırçalama sayısından öte fırçalamanın süresi ve performansı önemlidir. Fırça diş eti çizgisi boyunca 45 derecelik bir açıda olmalı ve yumuşak bir basınç ile yuvarlak çizilerek dişler fırçalanmalıdır.
  6. Diş macununu aşırı bir şekilde kullanmak dişlerin aşınmasına neden olabilir. Ayrıca diş macunu korumalı floridli olması önemlidir.
  7. Sararmış ve çürük dişler ilerleyen yaşın değil yetersiz bir bakımın sonucudur.
  8. 20 yaş dişlerinin ağız yapısında ne gibi sıkıntı oluşturabileceğini öğrenmek için mutlaka diş hekimi kontrolü yapılmalıdır. Özellikle ortodontik tedavi yaptırmış hastalar bu hususta dikkatli davranmalıdır.
  9. Çocuklarda ilk ortodontik muayene 7 yaşında alt ve üst kesici dişler değişince yapılmalıdır.
  10. Ağız ve diş sağlığı çocukluk yaşta başlamalıdır. Çocuklarda erken diş kaybı çiğnemede güçlük çenelerin ileri geri konumlaması diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi problemlerden birisi varsa diş hekimine başvurulmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*