SAĞLIK DEPOSU YAZ MEYVELERİBirbirinden farklı lezzetleri ile yaz meyveleri yazın bu bunaltıcı sıcaklarında hem bizleri serinletiyor hem de bize inanılmaz faydalar sağlıyor. Tam bir enerji ve vitamin deposu meyve çeşitleri her mevsimde ayrı bir tat veriyor. Kışa göre yaz mevsimi meyveler ile daha zengindir. Çünkü en çok meyve çeşidi yaz mevsiminde yetişiyor. Fakat günümüzde her mevsim istediğimiz meyveyi bulabiliyoruz. Belki çoğumuz yaz ve kış meyvelerini birbirinden bile ayıramıyoruz. En sağlıklısı her meyveyi mevsimine göre tüketmektir. İşte yaz meyvelerinin mucizevi faydaları.

Karpuz; yazın vazgeçilmez meyvesi karpuz kansere karşı koruma sağlar ve kan basıncının düzenlenmesinde yardımcıdır. İyi bir lif kaynağı olan karpuz bağırsak hareketlerini düzenler. Böbreklerdeki taş ve kumları dökmeye yardımcı olur. Kemik gelişimini destekler. Vücuda zindelik verir.

Kavun; damar tıkanıklığını önler ve kansızlığa iyi gelir. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir ve aynı zamanda kabızlığı giderir. Sinir sistemini dinlendirir. Cildin parlak ve taze görünmesini sağlar.

Kiraz; kolesterolü düşürür. Sapları idrar söktürür.

Şeftali; vücut direncini artırır ve hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler. Kalp krizi riskini azaltır ve böbreklerin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Basur şikâyetlerinin azalmasına neden olur.

Erik; tam bir enerji kaynağı olan erik beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür. Vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasında yardımcı olur. Romatizmaya iyi gelir. Östrojen seviyesini dengeler.

Armut; sindirim sistemine çok büyük faydası olan armut, ödem söktürür ve bağırsakları yumuşatır. Yüksek tansiyonu düşürme özelliği vardır. Eklem ağrılarına ve romatizmaya iyi gelir. Doğal bir kan temizleyici olarak bilinir. Gebelik döneminde mide bulantısını ve kusmayı azaltır. vitamin ve mineral açısından zengin olan armut cilt sağlığı için de önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*