Regl Dönemi Sendromu Nasıl Azaltılabilir?Regl Dönemi Sendromu  ( Premenstruel Sendrom ) Belirtileri Nedir?

Regl Dönemi Sendromu  ( PMS )  kadınlarda ayda bir defa adet döneminden yaklaşık bir hafta önce halsizlik, gerginlik ve iştah açıklığı gibi belirtilen gösteren bir süreçtir. İştah açıklığı sonucunda geçici kilo alma durumu ve memelerde hassasiyette belirtiler arasındadır.

Sürekli sinirlilik hali, tahammülsüzlük, sese, kokuya aşırı duyarlılık da belirtiler arasında sayılır.

Regl Dönemi Sendromu ( PMS ) Nasıl Azaltılır?

Bu süreçte beslenmeye mutlaka dikkat edilmelidir. Aşırı ve sağlıksız beslenme bu durumu daha da tetiklemiş olur. Dikkatli, dengeli ve az beslenmek ve öğün sayısını arttırarak beslenmek sürecin daha kolay geçmesini sağlayacaktır.  Aşırı derecede çay, kahve, gazlı içeceklerde bu durumlar tüketilmemelidir. Tuzlu, baharatlı, şekerli,  yağlı yiyeceklerde bu durumda tüketilmemesi gereken şeyler arasındadır. Su tüketimi de çok önemlidir. En az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Bununla birlikte tokluk hissi vereceğinden yumurta, makarna gibi yiyeceklerde aşırı beslenmeyi ve kilo almayı engelleyecektir. Sebze ve meyve gibi yiyeceklerde bu sendromun azalmasına yardımcı olacaktır.

Spor, yürüyüş gibi vücudu rahatlatan, dinlendiren aktiviteler de bu sendromun kolay geçmesini sağlayacaktır. Bazı meditasyon hareketleri de sendromun azalmasını sağlayacaktır.

Regl Dönemi Sendromunun azalması için doktor kontrolünde ilaç kullanmakta mümkün. Bazı doğum kontrol hapları veya ağrı kesiciler kullanıldığında sendromun biraz daha azalmasını sağlayacaktır.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*