Ramazan Orucunu Bozan Hem Kazâ Hem de Keffaret Gerektiren HallerRamazan Orucunu Bozan Hem Kazâ Hem de Keffaret Gerektiren Haller

Ramazan-ı şerif ayında oruç tutarken aşağıda sayılacak şu hususlardan herhangi birini mecbur kalmadan, unutma durumu olmadan isteyerek yapan bir kişi için hem kazâ, hem de kefaret lâzım gelmektedir.Bu haller şunlardır:

1. Kişinin cinsî münasebette bulunması

2. Kişinin ağzına ihtiyari giren yağmur, dolu ve kar suyunu isteyerek yutması

3. Kişinin yemesi içmesi ve ilaç kullanması

4. Enfiye çekmek (Keyiflenmek amacıyla çürütülmüş tütünden yapılan tozu burna nefes yoluyla almak)

5. Kişinin tütün içmesi, tütün veya benzeri bir tütsü maddesini yakıp dumanını içine çekmesi

6. Kişinin dişlerin arasında kalan susam veya buğday tanesi kadar küçük bir şeyi yutmak orucu bozmaz. Ama böyle bir şey dışardan alınıp yutulsa, orucu bozar ve kefaret de gerektirir. Ancak böyle pek az bir şey ağza alınıp çiğnense oruca zarar vermez. Çünkü bu ağız içinde dağılır bir zerre haline gelir. Fakat bunun tadı boğaza giderse oruç bozulur.

Kişinin nohut büyüklüğünden az olup dişler arasında kalan bir şey, ağızdan çıkarıp sonra yemesi orucu bozar. Ancak sahih olan görüşe göre kefaret gerektirmez. Çünkü kişinin böyle bir şeyi yemesi, olağan dışı bir iştir.

7. Kişinin zevcesinin veya sevdiği bir kişinin tükrüğünüveya ağız suyunu yutması

Bu saydığımız maddelerde, bedenin tedâvisi veya gıdalanması ve beslenmesi veyahut zevk ve lezzet alması vardır. Bu için kazâ ile beraber kefâreti de gerektirmektedir.

Orucun Kefaretini Düşüren Haller Şunlardır:

Kişinin bilerek oruç bozduktan sonra, aynı gün hayız ve nifas gibi oruç yemeyi mübah kılan bir durum ortaya çıkar ise kefaret düşer. Kişinin sadece kazâ borcu kalır. Oruç tutmaya mâni bir hastalığın zuhuru yani olması hâlinde de, hüküm aynıdır.

Kişinin orucu bozduktan sonra, kendi isteğiyle veya mecburen seyahate çıkması, yahut da kendini zorla hasta etmesi, kefareti düşürmez.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Kusmak orucu bozar mı ? - BayanVizyon | BayanVizyon

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*