Oyun çağında çocuk davranışlarıOyun çağında çocuk davranışları

Çocukların her zaman bir yolunu bulup , bir oyun keşfettiğini hepimiz biliriz. Bu zaman arttıkça anne babaların da çocuğu kısıtlama durumu da doğru orantılı olarak artar. Anne baba açısından bakıldığında , özellikle okul yıllarındaki çocukların oyuna fazla zaman harcaması telaş vericidir. Özellikle yaşadığımız dönemde , bilgisayar ve telefon ile oldukça ilgili olan çocuklar bilgisayar başında fazla zaman geçirmektedir. Bunun temelinde yatan problem , ebeveynlerin yeterince çocuklarına ilgi göstermemesidir. Çünkü çocuk , kendisine en yakın bulduğu olgu ile vakit geçirmeyi sever. Eski zamana dönüp bakıldığı zaman , çocuklar sokakta arkadasları ile zaman geçirdikten sonra televizyon vb. elektronik eşyalar ile pek fazla vakit geçirme ihtiyacı duymaz. Çünkü , paylaşımları arkadaşları ile yapmış ve enerjisini harcamıştır. Sokaklar boşsa , çocuklar sokakta vakit geçirecek arkadaş bulamadığı içindir. Bütün arkadaşlar , bilgisayar oyunları ve televizyon dizilerinde seçilmiştir..
Çocuk evde vakit geçirirken , onunla büyük bir insan gibi konuşmak yersiz olacaktır. Çünkü , çocuk ile ilgilenirken dünyaya onun gözünden bakabilmek gereklidir. Çevrenize baktığınız zaman , çocuğu uslu dursun diye eline telefonu verip susturan insanları çok rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun yanlışlığını elbette sizler de biliyorsunuzdur. Bunun yerine onunla konuşmak ve sevdiği oyunları birlikte oynamak sizinle çocuğunuz arasındaki ilişkiyi besleyeceği gibi ileriki zamanlarda , çocuk bilinçlendikçe sizinle olan paylaşımlarını da artıracaktır.

Çocuğunuza küçük şeylerden keyif almayı öğretebilirseniz eğer , ileride yalnız başına kalsa bile bir şekilde hayata olan bağını koruyacak ve mutluluğu yakalayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*