Örgü Dantel ModelleriÖrgü Dantel Modelleri

Kadınların estetik zevkleri tartışılmaz. Kadın güzel bir varlıktır ve bulunduğu ortamı güzelleştirmek için çaba harcar. “Kadın eli değmiş” sözü, işte bu gerçeği ifade eder.

Kadınların bu ‘güzelleştirme’ çabalarının en güzel örneklerinden biri de dantel ve örgü yani el emeği yapılan üretimlerdir.

Kadınlar arasında her daim yeni model ve tasarımların paylaşıldığını düşünürsek, örgü ve dantel modasından da bahsetmemiz mümkün olabilir.

En son popüler olan dantel ve örgü modellerine bir göz atarsak, çiçek motiflerinin hiçbir zaman demode olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle havlu kenarlarında ve ara dantellerinde gördüğümüz çiçek motifi, kendisine kenar dantellerinde, mutfak perdelerinde ve oda takımlarında da yer buluyor. Özellikle lale ve gül desenleri çiçek motifleri arasında en çok tercih edilenlerden.

Bunun yanında kuğu motifi de yatak odası takımlarında ve konsol örtülerinde sıklıkla kullanılabilecek bir başka model.

İğne oyası ağırlıklı çalışıyorsanız bir başka popüler desen de üzüm dalı modeli. Bu deseni tülbent oyalarında kullanabileceğiniz gibi perde kenarları, seccadeler ve yastık kenarlarında da kullanabilirsiniz.

Fiskos örtüsü gibi daha büyük parçalar üzerinde uygulayabileceğiniz bir diğer desen ise rüzgar gülü deseni olabilir. Bu desen, ayrıca mutfak perdeleri ve oda takımlarında da oldukça zarif görünecektir.

Bir de hiç modası geçmeyen kutucuklu modeller var ki özellikle yuvarlak yerine kare ya da dikdörtgen modeller üzerinde çalışıyorsanız, kutucuk modeli tam size uygun bir klasik olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*