OKULA İLK BAŞLAYAN ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİHepimizin okula ilk başladığımız günün hatırası vardır. İlkokula başlamak artık hayata ilk adımını atmak demektir. Kimi çocuklar okula başlamayı hevesle beklerken kimi çocuklar okula korku ile bakarlar. Anne babalar ise çocuklardan daha heyecanlıdırlar. Fakat günümüz çocukları okul öncesi eğitim aldığı için okula hiç zorlanmadan alışıyorlar. Kreş ve anaokulu gibi okul öncesi eğitim almayan çocuklar ise okula biraz daha geç alışıyorlar. İlk başta çocuklara okulda uyması gereken kurallar ve öğrenmesi gereken bilgiler zor gelse de giderek okul ortamına da alışacaktır. Çocuk okula başladıktan sonra hem sosyal açıdan hem de bilgi açısından gelişecektir. Anne babalara düşen görev daha okula başlamadan çocuğu okula ısındırmak ve başladıktan sonra uyum sürecinde çocuğu desteklemektir.

Ortalama okula başlama yaşı 7’dir. Bazı çocuklar daha erken yaşlarda okuma öğrenip yazma becerilerini geliştirirler. Böyle olunca anne babalar çocuğunun zihinsel gelişiminin önde olduğunu düşünerek daha erken yaşta okula gönderme hususunda kararsız kalabiliyorlar. Fakat okula erken başlamak için çocuğun sadece zihinsel gelişimi yeterli değildir. Çocuk okulda bir takım bilgileri öğrenmenin yanında okula uyum sağlamayı, kendinden büyük yaşıtları tarafından kabul görünmeyi ve kendisine verilen görevi yerine getirmeyi başarabilecek seviyede olmalıdır. Yani çocuk sadece zihinsel açıdan değil bunun ile beraber sosyal ve duygusal açıdan okula hazırlanmalıdır. Daha erken okula başlayan çocuklar okula uyum sağlamada çok zorluk gösterebiliyorlar. Çocuk okulun ilk gününde ağlayabilir bu durum anne babalar tarafından normal karşılanmalıdır.

Okulun ilk gününde anne babalarda heyecan yaşayabilir. Fakat bu heyecanlarını kesinlikle çocuğuna belli etmemesi gerekir. Eğer çocuk sizdeki bu endişeyi fark ederse sıkıntısını artırır. Peki, çocuğu okula alıştırmak için neler yapmalıyız. Öncelikle okul hakkında olumlu konuşmalar yapılmalıdır. Ona okulun çok eğlenceli olabileceğini ve yeni arkadaşlarla tanışabileceğini söyleyin. Çocuğa okulu gezdirin ve tuvalet kantin gibi yerleri gösterin. Vedalaşmayı uzun süre yapmayın ona okuldan ayrılacağınızı net bir şekilde söyleyin. Eğer çocuğu okul saati boyunca bahçede beklerseniz çocukta bunu fark ederse sizi her gördüğünde endişelenecek bir durum olduğunu zanneder. Çocuğunuza siz onun yanında olmadan da onun güvende olduğunu söyleyin. Okul çıkışında onu alacağınızı belirtin. Eve gelince okulunun nasıl geçtiğini sorun ve anlattıklarını dinleyin böylece çocuğun okula olan ilgisi artacaktır. Eğer anlatmak istemese zorlamayın bunu için uygun bir vakit seçin. Bu hassasiyetlere dikkat ettiğimiz sürece çocuğunuz okula daha erken sürede alışacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*