NARIN FAYDALARIİçindeki tanesinden tutunda zarından dışındaki kabuğuna kadar baştan aşağı bir şifa deposu olan narın faydaları saymakta bitmiyor. Başta meme kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyan nar içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. İçindeki zarlar ile birlikte tüketildiğinde mide ülserine iyi geldiği de bilinmektedir. Nar mideyi temizler ve hazmı kolaylaştırır, akciğere ve boğaza fayda sağlar, idrar söktürür, kalp ve mide ağrılarını giderir, ishali keser ve öksürüğe iyi gelir. Nar kabukları çay şeklinde demlenerek tüketilirse eklem ağrılarının azalmasını sağlar. Nar suyu ise cilt ve prostat kanserine karşı koruma sağlar. Çekirdekleri ile beraber yenilirse kalp krizi riskini azaltır, yüksek tansiyonu düşürür ve menopoz sıkıntılarını giderir. Ayrıca narın çekirdeğinden elde edilen nar çekirdeği yağı ise ciltteki kırışıkları azaltmada yardımcı olur ve cildin canlanmasını sağlar. Ekşi nar suyu balla tatlandırılarak gargara yapılırsa ağız yaralarına iyi gelmektedir. 10 bardak yeşil çaya bedel olan nar aynı zamanda 3 bardak portakal suyuna eişt miktarda antioksidan madde içermektedir.

Güçlü bir antioksidan olarak bilinen nar yapılan birçok araştırmalar neticesinde vücuda çok sayıda fayda sağladığı tespit edilmiştir. Yaklaşık 100 gr. Bir narda 300 mg. Potasyum, 0.5 gr. Protein, 63.mg. kalori, 8 mg. Fosfor, 3 mg. Kalsiyum, 0.3 mg. Demir, 3 mg. Sodyum, 0.03 mg. B1 vitamini, 0.03 mg. B2 vitamini, 0.3 mg. B3 vitamini ve 4 mg. C vitamini bulunmaktadır.

Asırlardın bereket ve bolluğun simgesi olarak bilinen ve tıp alanında kullanılan nar ülkemizde de yetişmektedir. Tamda Narın mevsimini yaşadığımız bu günlerde narı evimizden eksik etmemeliyiz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*