Maya İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?Maya sivilceye ve lekelere meyilli cildi olanlar için oldukça faydalı bir malzemedir. Cildin nemlenmesini, bakterilerden arınmasını, cildin yağ dengesini ayarlamaya ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcıdır. Özellikle kuru ciltler için onarıcı niteliğinde olduğu için tavsiye edilir.

Maya İle Yapılan Maskeler

Mayanın cildi yumuşattığını, nemlendirdiğini ve canlı görünüm kazandırdığını söylemek mümkündür. Basit bir ev malzemesi olan maya ile birçok şekilde maske yapılabilinir ve pahalı kremlere, jellere, kürlere gerek duymadan doğal yöntemlerle tedavi edilebilinir.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı süt,

1 yemek kaşığı bal,

Yarım paket yaş maya.

Hazırlanışı:

Malzemeler bir kapta karıştırılır ve cilde sürülür. 20. dk beklendikten sonra ılık su ile yıkanır. Cildin anında ne kadar yumuşak bir hal aldığını görebilmeniz mümkün olacaktır.  Bu işlemi kuru olan cilt tiplerinin yapması önerilmekle, sadece yüze değil ellere ve dekolte bölgesine de sürebilir, cildinizdeki pürüzsüzlüğü her zaman hissedebilirsiniz. Yağlı cilt tiplerinin bu maskeyi yapması; hazırlanan karışıma 1 adet yumurta sarısı eklendiği takdirde önerilir.

Yağlı Ciltler İçin Maya İle Hazırlanacak Maske Tarifi

1 adet yaş maya,

10 adet limon suyu.

Hazırlanışı: Malzemeler karıştırıldıktan sonra yağlı olan cilt tipine uygulanır. 15 dk. beklenir ve cilt yağlı olduğu ve gözeneklerin daha kolay açılması için soğuk su ile yıkanır.

El ve Ayaklar İçin Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya maskesi yalnızca yüz için değil, dekolte bölgesi, el ve ayaklar için de uygulanan bir maskedir. Cilt tipleri ve yapılış biçimlerine göre farklılık göstermektedir.

Tüm cilt tipleri için maya ile hazırlanan el ve ayak maskesi tarifi

  • Yarım paket yaş maya,
  • 1 su bardağı süt.

Hazırlanışı: 1 su bardağı süt kısık ateşte ılıyıncaya dek pişirilir. Ilık bir hal aldığında ocaktan alınır ve bir kaba boşaltılır. Üzerine yaş maya eklenerek karıştırılır. El ya da ayak isteğe bağlı olarak hangi bölgeye yapılacaksa oraya sürülür ve 15. dk. beklenildikten sonra ılık su ile yıkanır. Sonuç olarak yumuşak ve arınmış bir cilt elde edeceksiniz.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*