Makyaj İncelikleri


01 May 2010 --- Young woman having a makeup session --- Image by © Robert Freeman/Corbis

Güzel ve bakımlı kadınların en önemli tutkusu olan makyaj, doğru yapıldığı zamanlarda harikalar yarattığı gibi doğru yapılmayan uygulamalar da oldukça kötü sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Her bir makyaj ürünü için ayrı makyaj incelikleri bulunmaktadır.

Fondöten sürmenin en önemli püf noktası, temiz ve nemlendirici kullanılmış cilde nemli bir süngerle uygulamaktır. Fondöten sürülürken aydınlık bir yerde bulunulmalı, saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde renk farkı olmamasına özen gösterilmelidir.

Pudra eğer fondöten üzerine kullanılacaksa mutlaka şeffaf pudra kullanılmalı, eğer tek başına kullanılacaksa cilt rengine uygun bir ton seçilmeli ve ince tabaka halinde fırça ile birlikte uygulanmalıdır.

Eğer makyajda göz farı kullanılacak ise ve göz makyajının dayanıklı olması isteniyor ise toz far tercih edilmeli, farın uygulandığı fırça sık sık temizlenen ve yumuşak bir yapıda olmalıdır.

Göz makyajının bir parçası olan rimel kullanılırken siyah veya koyu kahverengi renkler tercih edilmelidir. Göz etrafına bulaştırmadan rimeli sürmek için, kullanım esnasında kafa hafifçe yukarı kaldırılmalıdır.

Allık kullanılırken en önemlisi ten rengine uygun allığı seçmek olmakla birlikte allık fırçasının özellikleri de büyük önem taşımaktadır. Allık cilde sürüldükten sonra onu eşit oranda dağıtıp doğal bir görünüm kazandırmak oldukça önemlidir, bu da uzun tüylü ve yumuşak allık fırçası ile mümkün olmaktadır.

Ruj kullanılırken en önem verilen nokta, dudakların şeklidir. Eğer ince dudaklar var ve dolgun bir görünüm verilmek isteniyor ise dudak çevresine rujla aynı renk bir dudak kalemi uygulanmalı, ardından ruj sürülerek makyaj tamamlanmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*