Madlen Kek Tarifi


Madlen-Kek-Tarifi

Madlen kek nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 100 gr (1/2 su bardağı) toz şeker
  • 2 tane büyük boy oda sıcaklığında yumurta
  • 140 gr (1 su bardağı) un
  • 120 gr (8 yemek kaşığı) oda sıcaklığında yumuşamış tereyağ
  • 1 buçuk tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı bal
  • ½ çay kaşığı tuz
  • ½ tatlı kaşığı vanilya özü (aroması veya tozu da olabilir)

Yapılışı

İlk önce yumurtaları çırpmak için bir kaba alınır ve mikser yardımı ile orta ayarda çırpılır. Yumurtalar çırpılmaya devam ederken toz şeker yavaş yavaş ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir. Bütün şeker yumurta içerisine eklendikten sonra mikserin derecesi yükseltilir ve bu şekilde 3-5 dakika kadar daha çırpılır. Bu sayede yumurtanın hacmi iki katına çıkacaktır.

Bu şekilde yumurta köpürdükten sonra ise mikseri kapatıp içerisine un, kabartma tozu, vanilya ve tuzu da ilave edilir. Buradan sonra bir spatula yardımı ile yavaş yavaş aşağıdan yukarıya doğru kek malzemeleri karıştırılır. Hazırlanan hamurun üzerine bir streç örtülür ve oda sıcaklığında en fazla bir saat bekletilir.

Hamur dinlenirken tavaya alınan tereyağı eritilir. Eriyen tereyağı içerisine bal eklenir ve karıştırılarak kısık ateşte pişirilir. Daha sonra ocaktan alınarak ılıması beklenir.

Tereyağı ılıdıktan sonra ve hamur en az yarım saat bekledikten sonra tereyağı hamurun üzerine dökülür ve bir çırpma teli yardımı ile iyice birbirine karışması beklenir. Daha sonra yine bir streç film ile kabın ağzı kapatılır ve yarım saat daha bu şekilde oda sıcaklığında beklemesi sağlanır.

Hamur bu şekilde bekledikten sonra madlen kek kalıbının içerisi oda sıcaklığındaki tereyağı ile yağlanır. Hazırlanan hamur bir sıkma torbası yardımı ile veya bir kaşık yardımı ile kalıplar içerisine kalıbı doldurmayacak şekilde koyulur.

Bu şekilde hazırlanan kekler 8-10 dakika boyunca önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirilir. Kek piştikten sonra 10-15 dakika soğuması beklenir ve kalıptan çıkartılır.

Kek kalıbınızın bölmeleri az ise pişen kekleri çıkardıktan sonra tekrar kalıbı yağlayın ve kek harcından dökerek fırına verin. Bu ölçüde yaklaşık olarak 15-20 tane küçük kekeler çıkmaktadır.

Pişen keklerin üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. Erimiş çikolataya batırabilirsiniz veya çırpılmış krema ile de servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

kaynak: http://www.buseterim.com.tr/yeme-icme/madlen-kek-tarifi/3962

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*