Lohusa döneminde yapılabilecek egzersizler


Lohusa-Doneminde-Yapilabilecek-Egzersizler

Lohusa döneminde kendinizi iyi hissetmek için neler yapabilirsiniz?

40 haftalık uzun bir hamilelik sürecinden sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda sizin için yeni bir hayat başlıyor. Hayatınıza giren bebeğiniz ile yeni bir yaşama adapte olmaya çalışıyorsunuz. Doğum sonrası ilk 40 gün lohusalık dönemi olarak adlandırılmakta ve bu süreç bayanların hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlandığı bir dönemdir.

Lohusa döneminde, sezaryen veya normal doğum şekline göre annenin yaşadığı fiziksel ağrılar onun zorlanmasına neden olabilir. Bu sürecin daha çabuk atlatılması için bir an önce annenin ayağa kalkması ve günlük yaşamına geri dönmesi gerekir. Bu hem anne için önemlidir hem de bebeğin bakımını yapmayı kolaylaştırır.

Lohusa döneminde yeni bir hayata alışmanın ve bir çocuk sahibi olup onun verdiği sorumluluklara alışmak duygusal olarak da anneyi etkileyecektir. Kimi zaman anne kendini yetersiz hissedebilir. Buda anneyi etkilediği gibi bebeği de etkiler. İşte lohusalık döneminde yapılabilecek basit egzersizler ile anne kendini daha iyi hissedebilir. Peki lohusa döneminde yapılabilecek egzersizler nelerdir?

Lohusa döneminde günde 25-30 dakikalık yürüyüşler yapın. Eğer bebeğinize bakacak birisi varsa bebeğinizi bırakıp tek başınıza yürüyüş yapmak size iyi gelecektir.

Bebeğinizin 40’ı çıkmadan dışarı çıkmak istemiyorsanız o zaman internetten evde yapabileceğiniz basit egzersizler bulup bu egzersizleri yapabilirsiniz.

Klinik platesi hamilelik sürecinde uyguladıysanız yine lohusalık döneminde de platesten faydalanabilirsiniz. Bu sayede emzirme döneminde kol, boyun ve sırt bölgesinde oluşan ağrılar azalacaktır.

Temel vücut germe egzersizlerini en az 10 saniye en az 10 tekrarla yapabilirsiniz. Aşağıda temel germe egzersizleri gösterilmektedir.

Lohusalık döneminde egzersiz yapmadan önce doktorunuza danışarak onun onayını almalısınız.

yazının alındığı kaynak: http://www.yesiltopuklar.com/lohusa-doneminde-yapilabilecek-egzesizler.html

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*