Limon İle Gelen GüzellikLimon cilt bakımı için oldukça etkili bir bitkidir. Serinletici ve canlandırıcı özelliği olan limonu cilt bakımı için kullanabilirsiniz. Altı adet limonu dilimleyip soğuk su doldurduğunuz bir kabın içine koyun ve yaklaşık 2 – 3 saat kadar beklettikten sonra eliniz ile sıkın ve banyo suyunuza bu limonlu karışımlı suyu ilave edin. Bu hazırladığınız limon banyosunda 20 dakika kadar kalmanız yeterli olacaktır. Bu özel limonlu banyo sayesinde kan dolaşımınız hızlanacak ve limon ferahlığı da güne dinamik başlamanızı sağlayacaktır.

Limon aynı zamanda içerdiği asitler sayesinde doğal bir peeling görevi yapabilir. Ayak topuklarında dirseklerde ve dizlerde oluşan sert deriyi limonlu peeling sayesinde temizleyebilirsiniz. Bir çorba kaşığı limon ile iki çorba kaşığı limonu kısık ateşte hafifçe ısıtıp soğumasını sağlayın ve bu karışımı kuruyan ve çatlayan cilt üzerine sürüp 20 dakika kadar bekletin. Su ile temizledikten sonra limon kabukları ile ovalayın. Derinizin tazelendiğini fark edeceksiniz.

Limon yağlı ciltlerde temizleyici olarak da kullanılabilir. Yüzdeki siyah noktalar ve sivilceler için 30 ml. Limon suyu, 30 gr. bal ve 200 ml. Damıtılmış su ile karıştırıp bu kasışımdan sabah akşam bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Yüzünüze sürdükten sonra en az güneşe çıkmamaya özen gösterin. Zamanla lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Limonlu doğal maskeler de hazırlayabilirsiniz. Az yağlı 1 çorba kaşığı yoğurda 5 damla kadar limon syu damlatıp yüzünüz temizledikten sonra bu karışımı sürüp 15 dk. Bekletip yıkayın.

Avokadonun yarısını püre haline getirip bir çay kaşığı limon suyu ve bir yumurta akı ile karıştırıp yüzünüze ve boynunuza sürün. Eğer cildiniz kuru ise birkaç damla badem yağı ilave edebilirsiniz. 20 dk. Bekletip su ile yıkayın.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*