KUŞBURNU ÇAYININ FAYDALARITamda kuşburnu mevsimini yaşadığımız bu günlerde kuşburnu çayının birbirinden çok faydalarından bahsetmeden olmaz. Öncelikle kuşburnu bitkisi yaklaşık olarak 3 metreye kadar uzayan hoş kokulu bir bitkidir. Ilıman iklimlerde yetişen bitki bahar mevsiminde beyaz çiçekler açar ve sonbahara doğru yapraklarını döker. Kuşburnu sonbaharda toplanır ve ister reçel ister çay olarak kullanılır. Tarihi çok eski zamanlara dayanan kuşburnu asırlardır sağlık alanında kullanılmıştır. Orta çağlarda ise parfüm üretiminde kullanılmıştır. 1800’lü yıllarda Çin’den Avrupa’ya getirilen bitki Avrupa’da popülerlik kazanmış. 2. Dünya savaşı sıralarında Büyük Britanya’da Özellikle çocukların sağlığını korumak amaçlı tonlarca kuşburnu toplanarak şuruplar hazırlanmış.

Oldukça lezzetli olan kuşburnu çayı ise kışın en ideal çaylarından bir tanesidir. İyi bir C vitamini deposu olan kuşburnu bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle ve grip gibi hastalıklardan korur. Bunun yanında daha birçok faydaları vardır. İşte kuşburnu bitkisinin inanılmaz faydaları.

Romatizma ağrılarını azaltır, kan basıncını düzenler, kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatır, kötü olan kolesterolü düşürür, şeker hastalığına karşı korur, idrar söktürücüdür, idrar yolu hastalıklarına karşı korur ve cilde parlaklık kazandırır. Doğal bir antioksidan olan kuşburnu çayı yapılan araştırmalara göre 6 hafta boyunca düzenli olarak tüketildiğinde tansiyon hastalarının kan basıncını önemli oranda düşürdüğü gözlemlenmiştir. Yaklaşık olarak kurutulmuş 5 gr. Kuşburnu günlük C vitamini ihtiyacının %35’ni,  kalsiyum ihtiyacının %1’ini, A vitamini ihtiyacının ise %5’ini karşılamaktadır. Aynı zamanda A,E,K,B6 vitaminleri ve potasyum, magnezyum, demir ve bakır gibi değerli mineralleri içerir.

Kuşburnu çayını hazırlamak oldukça basittir. Yarım litre Kaynamış su içine 2 çorba kaşığı kadar kurutulmuş kuşburnu eklenir. 10 dk. Demlendikten sonra kuşburnu çayı hazırdır. Zevkinize göre çaya kuru nane veya ebegümeci ekleyebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*