KURU MEYVELER İLE SAĞLIĞINIZI KORUYUNTaze meyvelerin faydalarını hepimiz biliyoruz. Sağlıklı yaşamım sembolü haline gelen meyvelerin kuru olanları da taze olanlar kadar fayda sağlıyor. Kuru meyve denilince akla ilk gelen meyveler kayısı, üzüm, elma, hurma, dut, erik ve incir geliyor. Bu kuru meyvelerin faydaları ise inanılmaz.

Kuru kayısı; başta sindirim sistemi olmak üzere kansızlığı önler. İçerdiği A vitamini sayesinde cilt sorunlarına iyi gelir. En önemlisi de stres önleyici etkisinin olmasıdır. Günde yaklaşık 5 adet kuru kayısı tüketmek yeterli olacaktır.

Kuru üzüm; iyi bir enerji kaynağı olan kuru üzüm balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Tansiyonu düşürmeme etkilidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Uzmanlar günde 10 adet kuru üzüm tüketmemizi tavsiye ediyorlar.

Kuru elma; yoğurtla birlikte alındığında ishale iyi gelen kuru elma lifli özelliği sayesinde tok tutar. Eğer gün içinde gözleriniz fazla yoruluyorsa bir avuç kuru elma tüketmek iyi olacaktır.

Kuru hurma; tam bir antioksidan olan kuru hurma bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucu bir etkisi vardır. Cilt sağlığı için son derece önemlidir. Beyin fonksiyonlarını düzeltir.

Kuru dut; yüzyıllardır tıp dünyasında kullanılan kuru dut tam bir vitamin deposudur. Kan yapıcı ve ateş düşürücü özelliği vardır. Günde bir avuç yiyeceğiniz kuru dut gün içinde sizi zinde tutacaktır. Kuru dut ağız kokusuna da iyi gelmemektedir.

Kuru erik; kuru erik B1, B2, B3, B6, A,C ve E vitaminleri açısından zengin bir meyvedir. Kansere karşı korur ve yaşlanmayı geciktirir. Tansiyon, karaciğer, böbrek ve romatizma hastalarına iyi gelir.

Kuru incir; kilo vermede etkili bir meyve olan kuru incir hücre gelişimini destekler. Boğaz ağrısı ve bronşite iyi gelir. Vücudu yeniler.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*