KURU CİLTLER İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİKuru cildin bakımı oldukça zordur ve kuru cilde sahip olanların cildi çabuk yaşlanır. Aşırı sıcaklarda ve soğuklarda kuru cilt pul pul dökülür. Kuru ciltler Çok hassas olduğu için sık sık nemlendirilmeli ve cilde zarar vermeyen maskeler uygulanmalıdır. İşte kuru cilt için maske tarifleri.

Havuç maskesi: 2 adet orta boy havuç rendelenir üzerine bir yumurta akı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve az miktarda nişasta ile karıştırılır. Hazırlanan maske yüz ve boyuna sürülüp 30 dk. Bekletilip ılık su ile yıkanır.

Yulaf maskesi: 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi süt ile 10 dk. Kaynatılır. Ilıdıktan sonra üzerine bir kaşık bal ilave edilir ve yüze sürülür. Yaklaşık 15 dk. Bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Muz maskesi:  bir adet muzu iyice ezdikten sonra üzerine bir tatlı kaşığı süt ilave edilerek karıştırılır ve yüze sürülür 20 dk. Beklettikten sonra ılık su ile yıkanır.

Elma maskesi: bir adet elma rendelenir ve bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı süt eklenerek karıştırılır. Yüze sürdükten sonra 20 dk. Kadar beklenip ılık su ile yıkanır.

Salatalık maskesi: bir adet salatalık rendelendikten sonra 3 damla limon suyu ile karıştırılır. Yüze sürülerek 20 dk. Bekletilip bir peçete ile temizlenir ve yıkanır.

Kabak maskesi: 2 yemek kaşığı pişmiş kabak içerisine bir yemek kaşığı badem yağı karıştırılır. Karışım yüze sürülüp 20 dk. Bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

Bu doğal maskeleri cildinize uyguladığınızda cildinizdeki canlılığı siz de fark edeceksiniz. Kuru ciltler yıkandıktan sonra gerilir ve kızarır. Bu nedenle çok hassas oldukları için iyi bir bakım ister. Evde kendimiz basitçe yapabileceğimiz bu maske tariflerini cildinize rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*