KURBAN ETİ NASIL SAKLANMALIDIR?Kurban bayramında bollaşan etleri 4 güne sığdırarak tüketmek hem mümkün değil hem de sağlık açısından zararlıdır. Onun için etleri daha sonra tüketmek üzere doğru bir şekilde saklamak gerekir. Uygun olmayan koşullarda saklanan etler daha çabuk bozulur ve besin değerini kaybeder. Kurban etlerinin doğru bir şekilde saklanması da sağlık açısından oldukça önemlidir. Et çabuk bozulabilen bir besin olduğu için buzlukta -2 derecede birkaç hafta, derin dondurucularda ise -18 derecede uzun bir süre muhafaza edilebilir. Donmuş et ürünlerini çözdürüp tekrar dondurmak ise birçok mikroorganizmaları da beraberinde getirir. Onun için bu hususa dikkat etmekte fayda var. Etleri her bir yemeklik için ayrı ayrı küçük poşetlerde saklamak gereklidir. Kurban eti dinlendirilmeden hemen buzdolabına atılırsa daha sonra pişmesi çok zor olur. Sert bir et yemek istemiyorsanız etleri öncelikle parçalar halinde temiz kap içerisine koyup güneş görmeyen 14 santigrat derecenin altında serin bir yerde 4 – 5 saati geçmeyecek bir şekilde hava aldırarak bekletilmeli ve buzdolabına kaldırılmalıdır.

Etler Büyük parçalar halinde üst üste konularak kesim sıcaklığı geçmeden buzdolabına kaldırıldığında ise buzdolabındaki soğukluk etin iç kısımlarına ulaşamadığı için etlerin kısa bir sürede bozulmasına neden olur. Onun için eti küçük parçalar halinde koymak gereklidir. Gerekirse etler alüminyum folyo, streç film veya yağlı kâğıt ile sarılmalıdır. Yeşillenme görülen etler ise sağlığı tehdit edeceği için kesenlikle yenilmemelidir. Et çözdürme işlemi buzdolabının alt kısmında yapılmalıdır.

Fazla gelen et veya kek sularını ise küçük kaplarda dondurarak saklayabilirsiniz. Bu önlemleri aldığımız takdirde hem et yemekleriniz lezzetli olacaktır hem de etleriniz sağlık bir şekilde muhafaza olunacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*