KURBAN BAYRAMINDA NELER YAPILIR?Bayramlar başta küçükler olmak üzere herkes tarafından sevinçle beklenen özel günlerdir. Bayramda büyükler, akrabalar, arkadaşlar ve komşular ziyaret edilir. Bayram sabahı erken kalkmak, gusül abdesti almak, güzel koku sürünmek, temiz elbise giymek ve sevinmek Peygamber Efendimizin sünnetlerindendir. Aynı zamanda yüzük takmak, karşılaştığı kişilere selam vermek, fakirlere sadaka vermek, İslam’a hizmet eden yerlere yardım etmek, küs olanları barıştırmak, akrabaları ve din kardeşleri ziyaret etmek de sünnettir.

Bayram geceleri mübarek geceler olduğu için bu geceleri ibadet ile ihya etmek sevaptır. PE. Hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor.“ ramazan ve kurban bayramı gecelerini ihya eden kimsenin kalbi kalplerin öldüğü günde ölmez“ (taberani)

Bayramlarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise kimseye dargın olmamaktır. Yine peygamber efendimiz birçok hadisi şeriflerinde bu hususa dikkat çekerek şöyle buyuruyor.

“ birbirinizle münasebeti kesmeyin! Birbirinize arka çevirmeyin! Birbirinize kin ve düşmanlık beslemeyin! Birbirinizi kıskanmayın! Ey Allah’ın kulları kardeş olun. Bir Müslümanın diğer kardeşine darılarak 3 günden uzaklaşması helal değildir“ (buhari)

“ Müslümana 3 günden fazla dargın olan cehenneme gider “ (nesei)

“ birbine dargın olan iki kimseden önce hangisi selam verirse günahları affolunur. Verilen selamı diğeri almazsa bu selamı melekler alır. Selam almayan kimseye de şeytan sevinerek iltifatta bulunur“  (ibni ebi şeybe)

“ bir din kardeşini allah rızası için ziyaret edene bir melek ‘ne mutlu sana cennete girmiş oldun’ der. Hak Teâlâ buyurur ki benim için ziyaret eden kuluma cennette hoşlanacağı mükâfatlar vereceğim“ (bezzar)

Peygamber Efendimiz’ inde buyurduğu gibi bayram günlerinde dargın olmamak ve büyükleri ziyaret etmek son derece önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*