Kışın Beslenme Listesinde Olması Gereken Besinler


Kısın-Beslenme-Listesinde-Olması-Gereken-Besinler

Beslenme listenize bunları ekleyin

Havaların soğuması ile birlikte metabolizma kendini korumaya alıyor. Durum böyle olunca da kış aylarında metabolizma daha yavaş çalışır ve kış aylarında kilo vermek zorlaşır. Bu nedenle kış aylarında hem metabolizmayı hızlandıracak olan hem de bağışıklık sistemini güçlendirecek olan besinlerin öğünler içerisine eklenmesi gerekir.

Kış aylarında beslenme listenizde olması gereken besinler şunlardır:

Yumurta: Kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceği olan ve protein bakımından oldukça zengin olan yumurta vücudun protein ihtiyacının birçoğunu karşılar. Yumurta bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu gibi uzun süre tok kalmanızı da sağlar. Bu sayede kış aylarında özellikle evde otururken sizi tok tutarak abur cubur yemenizin önüne geçecektir.

Yoğurt: İyi bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt sindirimi kolaylaştırıp bağırsakların daha iyi çalışmasına yardım eder. İçeriğinde bulunan probiyotikler sayesinde sindirimi kolaylaştırıp bağışıklığı güçlendirir. Yoğurt içerisinde bulunan CLA yağ yakımına yardımcı olur.

Kefir: Kefir içerisinde probiyotikler bağırsaklardaki zararlı bakterilerin önlenmesine yardımcı olur. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir. Kefir içerisinde kalsiyum, protein, fosfor, magnezyum, A, C, D ve K vitaminleri bulunur. Ayrıca kefir sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin beslenme listesine eklemesi gereken bir içecektir.

Balık: Protein bakımından oldukça zengin olan balık ayrıca A, B3, B6, B12 ve E vitaminleri, selenyum, çinko, demir mineralleri bakımından da zengindir. İçeriğinde bulunan bu bileşenler sayesinde antioksidan özelliği göstermektedir. Bu yönden ve içeriğinde bulunan bileşenler ile birlikte diyet listeleri içerisine yer almaktadır. Düzenli balık tüketimi; kalp krizi riskini azaltır, zihin sağlığını destekler, kemik ve göz sağlığı üzerinde etkilidir.

Ceviz: Omega 3 bakımından zengin olan ceviz günlük tüketilmesi gereken besinler içerisinde yer alır. İçeriğinde yüksek oranda polifenol bulunur. Bu da antioksidan özelliği göstermesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp-damar sağlığını koruyarak hastalık oluşmasını azaltır. Ayrıca kanserden korunmaya da yardımcı olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*