Kısa Saçlar İçin Gelin Başı ModelleriKısa saçlı bayanların en büyük sorunları, düğünleri olduğunda nasıl bir saç yaptıracaklarıdır. Özellikle düğüne yakın saçlarını kısaltan bayanlarda sorun daha da büyük olur. Çünkü saçlarda duvak takacak saç bile olmayabilir. Böyle durumlarda alternatif saç yapımlarına yönelmek gerekecektir.

Ensede Kesilen Çok Kısa Saç

Ensede kesilen kısacık saçlar için kullanılacak olan duvağın başın yan tarafından takılan ve yüzün yarısını kapatan bir duvak olması gereklidir. Bu sayede hem saçların modernliğine duvak uyar, hem de gelin duvağının takılmaması gibi bir durum ortadan kalkmış olur. Saçlar ise böyle bir duvağın altına geriye doğru taranmalı ve oldukça doğal bırakılmalıdır.

Kısa saçlara duvak takılmayacaksa, saça fön ile verilen şekillerde gelinlik üzerinde şık durmaktadır. Bu modeller daha çok saçın gür olduğu durumlarda uygulanır. Az olan saçlarda modelin tamamlanması sıkıntı yaratabilir.

Küt Saçlar

Küt saçlar, enseye kadar gelen ama devamında üst katların daha uzun kaldığı kesim modelleridir. Bu modellerde saçların üst kısmı kabartılarak yapılan saç topuzundan yapılması önerilir. Bu sayede, altta kalan kısma da duvak takılabilecektir. Eğer böyle bir saçta çiçeklerden oluşan bir taç kullanılacaksa saçın ön kısmı tamamen bir taraftan diğer bir tarafa balıksırtı örülmelidir. Bu örgüye de çiçeklerin oluşturduğu taç takılır ve böylece saç modeli tamamlanır. İstenirse bu modele duvak da takılabilir ancak duvaksız daha modern bir görüntü elde edilir.

Küt saçlarda, açık olarak yapılan maşa işlemi de oldukça şık gelin başlarının ortaya çıkmasını sağlar. Bunun için sarılan saçın dağınık bir şekilde başın arkasına toplanması istenir. Arkaya toplanan saçlar ise duvağın takılmasında yardımcı olacaktır. İstenirse bu saç modelinde ince gelin taçları da kullanılabilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*