KarnabaharMalzemeler:

1 adet büyük karnabahar

100 gr kaşar peynir

Beşamel sos için;

100 gr un

100 gr margarin

½ litre süt

Biraz tuz

Yapılışı:

Karnabahar yıkanır ve temizlenir. Tuzlu kaynar suda yumuşayıncaya kadar haşlanır. Suyundan süzüldükten sonra çiçek kısımları saplarından ayrılır ve beşamel sosun hazırlığına geçilir. Beşamel sos için; margarin tencerede eritilir ve un hafifçe kavrulur. Yarım litre süt kavrulmuş una azar azar ilave edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar yavaş yavaş karıştırılır ve en sonda tuz eklenir.

Hazırlanan beşamel sosun büyük bir kısmı haşlanmış karnabaharların üzerine dökülür ve karıştırılır. Malzeme bu şekilde tepsiye alınır ve sosun kalan kısmı da karnabaharların üzerine serilir. Daha sonra da önceden rendelenmiş olan kaşar peyniri serpilir. Yemeğin üstü hafif kızarsın diye tepsi bu şekilde fırına verilir.

Karnabahar ogreten sıcak servis yapılması gereken bir yemektir. Yemekten yirmi dakika fırınlanması uygundur. Servis tabağı maydanozla süslenebilir.

Mutluluğunuzu hiç acı sosla denediniz mi? Ya da hayal kırıklığına sevinç sosu? Yemeklerdeki sos kavramını yaşantımıza uygulayamaz mıyız? Tek başınayken sıkıcı olan duygumuzu, yeni bir düşünceyle tatlandırabiliriz belki de, olamaz mı? Mesela, tek başınayken acı bir tat bırakan kıskançlığın üzerine “ben özelim” duygusundan hazırlanan sosu dökersek, farkındalığın lezzetine ulaşabiliriz. Beşamel soslu karnabahar gibi birden duruşumuz, havamız değişir.

Karnabahar ogreten tarifimizi uygularken duygularınızı, düşüncelerinizi de kontrol etmeyi unutmayın. Nasıl soslar hazırlayabileceğinize bir bakın.

Afiyet olsun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*