Kariyer PlanlarıKariyer denince akla ilk gelen , bilim ve eğitim alanında kendini geliştirmektir. Fakat bunun dışında bulunduğu konumda kendisini üst mertebelere çıkarmak da kariyer kapsamındadır. Örneğin ; çalıştığı özel şirketin alt düzeyinden başlayıp zamanla şirketin yönetim kuruluna girmeye kadar yaşanan süreç kişinin kariyer çabalarıdır. Bunun da belli bedelleri vardır tabi ki , özel hayatından ciddi anlamda feragat etmeden ciddi bir kariyer sıçraması yaşamak oldukça zordur. Bu durum kimi ailelerde sorun yaratabilir. Eşinden tutun da çocuğa kadar psikolojik olarak derin yaralara sebebiyet verebilir. Bu durumdan kurtulmanın yolları vardır elbette. Bunlardan bazıları şunlardır ;

Çalışılan zamanı ve evde , aile ile geçirilen zamanı dengede tutmaya çalışmak bunlardan biridir. Örneğin , toplantılarınızın sizi meşgul ettiği zamanlarda sadece bir saat ayırarak aile fertleri ile bir film izlemek aradaki bağları daha da güçlendirecektir. Birlikte zaman geçirmek , paylastığınız konuları artıracağından anlayıs da artacaktır. Ya da mümkün olduğunca işyerinizde yaşadığınız problemleri , anlaşmazlıkları işyerinde bırakmaya çalışmalısınız. Çünkü aklınızda taşıdığınız her problem düşüncenizi meşgul edecektir ve aileniz ile geçireceğiniz zaten az olan vaktinizde sizi engelleyecektir. Kariyer ne kadar önemli olsa da ailenizin iç dünyası da en az onun kadar önemli ve değerlidir.

Kariyer planlarında başarı sağlamanın yanı sıra bulunduğunuz mevkinin size getireceği , yükleyeceği baskıdan kurtulmanın en önemli yolu yakınlarınızdan alacağınız destektir. Çünkü manevi olarak birilerinin yanınızda olduğunnu bilmek size güç verecektir ve daha üst basamaklara tırmanmanızda fayda sağlayacaktır..

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*