Kaplanmış PirzolaMalzemeler:

1 kg koyun ve kuzu pirzolası

50 gr kaşar peyniri

3-4 adet patates

1 kaşık margarin

4 yumurta

2 kaşık un

Tuz ve karabiber

Yapılışı:

İlk iş olarak pirzolalar tuzlanır ve biberlenir. Daha sonra tavaya bir kaşık margarin konur ve pirzolalar eriyen yağda hafifçe pişirilir. Bu arada patatesler yıkanır ve haşlanır. Haşlandıktan sonra kabukları soyulan patatesler püre haline getirilir. Püreye, rendelenmiş kaşar peyniri, un, biraz tuz ve karabiber ilave edilir. Soğuduktan sonra içine yumurtalar kırılır ve yoğurt kıvamında bir karışım elde edilir. Yumurta ez gelirse biraz su da kullanılabilir.

Pirzolalar tekrar pişirilmeden önce tek tek hazırlanan karışıma bulanırlar. Bu işlem yapılırken ayrı bir tavada yağ kızdırılır. Karışıma bulanmış pirzolalar bu kızgın yağa atılır ve kızartılırlar. Pirzolaların her iki tarafının da kızarması önemlidir; ancak kararmamasına dikkat edilmelidir. Pembeleşen pirzolalar, içine fırın kağıdı serilmiş tepsiye alınırlar. Fazla yağlarını süzebilmeleri için bir süre tepside bekletilirler.

Kaplanmış pirzola, servis yapılırken çeşitli sotelerle ve maydanozla süslenebilir.

Bir sürü insan var ve hepsi birbirinden farklı. Tıpa tıp aynı olan iki kişi yok dünyada. Bu bilgiye rağmen bir sürü insan var ayrıca; birbirini taklit eden, birilerine benzemeye çalışan. Yani gözü kendi kabında değil de, başka kaplarda olan. Bu, benzersiz, parlak bir ışıkla dolu olduğunu unutanların işi. 

Pirzolayı patatesli karışımla kaplayan tarifimizin misyonu, içinizdeki o özel ışığın, hayatınızı kaplaması gerektiğini hatırlatmak…

Afiyet olsun. 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*