Kabak Çekirdeği Deyip GeçmeyinAy çekirdeğinden sonra en çok tükettiğimiz yemişlerin başında gelir kabak çekirdeği. Belki çoğumuz kabak çekirdeğinin faydalarını bilmiyoruz. Çinko demir gibi önemli mineralleri barındıran kabak çekirdeği aynı zamanda omega 3 bakımından da zengindir. Yapılan araştırmalar neticesinde prostat büyümesinden menopoza kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Uzmanlar haftada 3 – 4 gün bir avuç kadar kabak çekirdeğini öneriyorlar. Kalorisi yüksek olduğu için çok abartılmadan yemekte fayda vardır.

Çinko bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, cilt ve göz sağlığını korur,  hafızayı güçlendirir, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Vücutta çinko eksikliği ise halsizlik depresyon, öğrenme bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olur.

Kabak çekirdeği aynı zamanda kilo vermekte de yardımcı bir besindir. Kontrollü olarak tüketildiğinde kilo verdirir. Bir avuç kabak çekirdeğinde yaklaşık olarak 5 gr. Protein bulunmaktadır. Egzersiz sonrası yenildiği zaman yağ yakımını hızlandırır. Tabi miktarını çok iyi ayarlamak gerekir. Günde 15 – 20 gramdan fazlası tüketilmemeli. Aksi takdirde kilo alımına sebep olabilir.

Magnezyum içerdiği için kemik sağlığı açısından faydalıdır. Kalp ritmini korur ve tansiyonu düzenler. Uzmanlar kabak çekirdeğini kavurmadan ve tuzsuz olarak tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Kabak çekirdeğinin besin değeri ise şöyledir (100 gr.)

– Kalori; 553

– protein: 29. 0 gr.

– karbonhidrat: 15. 0 gr.

– yağ: 46.7 gr.

– fosfor: 1144 mg.

– demir: 11.2 mg.

– kalsiyum: 51 mg.

– riboflavin: 0,19 mg.

– nisain: 2.4 mg.

– timain: 0,24 mg.

– A vitamini: 70 i.u

Görüldüğü gibi kabak çekirdeğinin besin değeri oldukça yüksektir. Hem çocuklarımız için hem de kendimiz için sağlıklı bir besindir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tuzsuz olarak tüketmek daha faydalıdır.

 

 

kabakCekirdek-i aycekirdegi 289_9448e

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*