İŞİNİZE DEĞER PRATİK BİLGİLERİŞİNİZE DEĞER PRATİK BİLGİLER

Pratik bilgiler ev hanımlarının zor anlarında kurtarıcılarıdır. Her ne kadar küçük bir bilgi olarak görülse aslında çok büyük sorunları hallederler. Pratik bilgi temizlikte, yemekte, sağlıkta ve daha birçok yerde gereklidir. Bayanların en çok ihtiyaç duyduğu yer ise şüphesiz mutfaktır. İşte size mutfakta yardımcı olabilecek pratik bilgiler;

Reçelin şekerlenmemesi için; reçel çok çabuk şekerlenen bir tatlıdır şekerlenmesini önlemek için reçeli ocaktan almanıza yakın limon uyu ilave edin. Eğer daha öncesinde ilave ederseniz reçelin kıvamını koyulaştırır ve rengini değiştirir.

Kuru fasulye pişirirken; dağılmasını önlemek için tuzu ve salçasını yarı piştikten sonra ilave edin.

Balığın daha lezzetli olması için; kızartma yağına kırmızıbiber serin.

Zeytinyağlı yemek yaparken, içine biraz şeker atarsanız daha lezzetli olacaktır. Soğuma işlemini yaparken kapağını açmamak gerekir. Mümkünse zeytinyağlı yemekleri bir gün öncesinden yapıp dinlendirilmelidir.

Fırında tavuk yaparken; lezzetini artırmak için öncesinde tavuğu tuz, karabiber ve limon suyu ile hazırlanmış karışım ile ovabilirsiniz.

Makarnanın lezzetini artırmak için; haşlama suyuna biraz üt ilave edebilirsiniz.

Kızartma yaparken; kızartmak istediğiniz sebzeleri buzdolabından çıkartıp bir saat oda sıcaklığında beklettikten sonra hazırlayıp yağ iyice kızdıktan sonra pişmeye kızartmaya bırakabilirsiniz. Mümkün mertebe kızartma tenceresine aşırı bir şekilde doldurmamaya çalışın. Aksi halde yağın ısı derecesi düşer ve sebzeler daha çok yağ çeker.

Domatesin kabuğunu soymak için; domatesleri sıcak suda biraz beklettikten sonra bıçağın ters yüzünü kabuğun üzerinde hafif bastırarak gezdirebilirsiniz. Kabukları hemen soyulacaktır.

Çaya aroma vermek için; demlerken içine limon veya portakal kabuğu rendeleyebilirisiniz.

Turşuların lezzetli olması için; değişik tatlar seviyorsanız turşularınızın içine kereviz yaprağı, sarımsak, nane yaprağı, çekilmemiş hardal tohumu, defne yaprağı, soğan, dereotu, karanfil katabilirsiniz.

Tane tane pilav yapmak için; pişirdiğiniz pilavın tane tane olmasını istiyorsanız pilav tenceresinin içine pişme esnasında ince bir limon dilimi koyabilirsiniz. Kullanacağınız pirinci ılık suda bekletip yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirerek yıkayabilirsiniz.

Lezzetli bir ciğer için, kızartma ununun içine az miktarda karbonat koyabilirsiniz. Yağı iyice kızdırdıktan sonra ciğerleri tavaya alırsanız lezzeti artacaktır.

Yumurta sarısını ayırmak için; yumurtayı orta boy bir huninin içine kırabilirsiniz. Bu şekilde yumurtanın beyaz kısmı huninin altına koyacağınız kaba akacaktır sarısı ise içinde kalacaktır.

Lezzetli bir patates püresi için; içine az miktarda süt ilave edebilirisiniz.

Portakal suyunu artırmak için; portakalları soğuk suda birkaç dakika beklettikten sonra suyunu sıkabilirsiniz.

Lezzetli çorbalar için; çorbalarınızı mümkün mertebe kısık ateşte pişirmeye özen gösterin ve içine ekleyeceğiniz su sıcak su olsun. Eğer çorbanızın tuzunu fazla kaçırırsanız 1 adet patatesin kabuklarını soyup dört parçaya bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşayınca fazla tuzu içine çekmiş olacaktır.

 

kilo-aldirmayan-yemek-yapmanin-puf-noktalari-1Yemek-Ve-Sos-Yapmanin-Puf-Noktalari

12673

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*