Humus TarifiMalzemeler:

250 gr nohut

1 fincan tahin

2-3 limon

1 çay fincanı zeytinyağı

Tuz, kırmızı biber

Yapılışı:

Öncelikle, akşamdan suya bırakılan nohut bol suyla haşlanır. Bilindiği gibi nohut taneleri haşlanmayla birlikte kabuklarını atarlar. Humuz yapımında bu konuda iki yöntem izlenebilir. Birincisinde, nohut taneleri tek tek kabuklarından soyulur ve temizlenir; İkincisinde ise nohutların, süzgeçten ezerek geçirmek yoluyla kabuklarından ayrılması sağlanır.

İkinci yöntem kolay olduğu için sıklıkla tercih edilmekle birlikte, birinci yöntem daha temiz bir sonuç vermektedir. Bu da humuzun pürüzsüz ve lezzetli olmasına katkı sağlar.

Haşlanmış ve kabuklarından temizlenmiş nohut püre haline getirildikten sonra tahinle karıştırılır. Ekşi bir tat alıncaya kadar da bu karışıma limon suyu ilave edilir. İstenen tat yakalandığında tuz ve kırmızı biber katılır ve bütün malzeme iyice karıştırılır.

Humuz servis tabağına alındıktan sonra üzerine kırmızı biberli yağ gezdirilir ve maydanozla süsleme yapılır.

Sadece doğaya ait değildir mevsimler; ömürler de baharlı kışlı ilerler. Bir bakarsınız ilkbahar gibi yeşermiştir insan, cıvıl cıvıl bir enerjiyle dolup taşmıştır. Bir bakarsınız buz kesmiştir bakışları; sonbahar gibi solgundur teni. İçindeki hava, dışarda olup bitenlerin kontrolündedir; bir güneş açar, bir yağmur yağar, bir fırtına olur, başka bir zaman ılık rüzgarlar gibi sakince eser… Bazen çok şanslı olduğunu düşünür, bazen hayatın onu ezdiğini dile vurur. Esnemez, direnir, başını eğmez, sertleşir. Oysa, humuzdaki nohut gibi bıraksa kendini, haşlansa, kabuklarından ayrılsa, ezilse, püre gibi başka bir kıvama geçse hayat ona ayrı bir lezzet katıp, bambaşka bir tat verebilir…

Humuz tarifimiz, sizi hayatın yasalarına uymaya çağırıyor.

Afiyet olsun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*