Hızlı Okuma ve Muhakemat EğitimleriHızlı Okuma ve Muhakeme Eğitimleri

Bir karikatüre bir resme bakarız ama bir yazıyı tane tane okuruz. Ama yazıyı da resim olarak gördüğünüzü düşünün. Gözümüz şekilleri işaretleri görür, beynimizde muhteşem şekilde bu şekilleri simgeleri değerlendir. Fakat öğrenmeyi çözdüğümüz o ilkokul sıralarından beynimize zorla yerleştirilen alışkanlıklarımızdan dolayı farkına varmadan okuma ile ilgili kalıplar oluştururuz. Ve bu sebepten dolayı beynimizi tam kapasite kullanamayız yada kullanmamız engellenir. Peki nelerdir bu alışkanlıklar; En çok yapılan  hata içten seslendirilerek okumaktır. İçten seslendirilerek okuma yüzünde okuma hızımız görme ile içimizden duyduğumuz hızı geçemez buda yaklaşık olarak dakikada 150 kelime ile 300 kelime arasında değişir. Bu hızda 10-12 yaşında ulaştığımız ve eğitim hayatımız boyunca değişmeden devam eden hızımızdır. Buda ne demek oluyor kitap okurken derslere çalışırken vaktimizin ne kadar çok okumayla geçtiğini o değerli zamanımızı beynimizin çok az kısmını kullanarak heba etmemize sebep olmaktadır.
insanların göz ile beyin arasına soktuğu bu gereksiz alışkanlıklar yüzünden öğrenme kalitemiz düşmektedir.
Bütün bu gereksiz  alışkanlıklar yüzünden okumaktan hemen sıkılarak yada geniş bir hayal gücümüz varsa hayaller alemine dalarak verimsiz bir çalışma yapıyoruz. Halbuki okuma sırasında gözümüz ve beynimiz dışında ki diğer organlarımızın çalışmasına gerek yoktur.

Okurken yapılan hatalardan biride kelime kelime okumaya çalışmaktır. Beynimizi biraz tanısak okuduğumuz yazıya satır satır paragraf paragraf yada abartmıyorum sayfaya komple baksak kesinlikle anlarız. Tabi ki yukarıda saydığım kalıplara sahip değilsek.

Hadi sizinle bir hesap yapalım dakikada 300 kelime okusak 800 sayfalık bir kitabı 20 saatte, 500 kelime okusak 6 saatte 1000 kelime okuyak 3 saatte bitirebiliriz. Size de muazzam gelmiyor mu! Bu arada 800 sayfalık bir kitapta yaklaşık olarak 200 bin kelime olduğunu düşünürsek. Sizden ricam  etrafındakilerden sürekli teker teker oku yüksek sesli oku söylemlerini dinlemeyin yada söylemeyin.

Şimdi size bu kalıpları kırabileceğiniz bir kurs var desem ve bu kursta sadece 1 saatlik ücretsiz eğitimde bile okuma hızınızın %50 den %200 e kadar arttığını söylesem şaşırmaz mısınız. Bu ücretsiz verilen 1 saatlik eğitimin daha 15. dakikasında “AAAAA” hadi canım böyle şey olur mu bu kadar kısa sürede nasıl olur dediğimi şaşkınlığımın ve heyecanımın kat kat arttığı söylesem bana inanır mısınız. İnanmıyorsanız mutlaka o 1 saatlik eğitimi alın kendiniz göreceksiniz.

Bu kursun merkezi Ankara ; İzmir, Gaziantep ve Adana da da şubeleri var ayrıca Ankara merkezi uzaktan eğitim de veriyor.

Sorularınız ve daha detaylı bilgi için  yuksekyapılızekalar.com  ve egeyuksekyapılızekalar.com

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*