Hayatımız ve Sosyal MedyaGünümüzde , hayatımızı en çok etkileyen ortamlardan birisi de sosyal medya dediğimiz bazı internet siteleri. Öylesine yer etmişler ki hayatımızda , her an gözümüze oraya çevirmeden duramıyoruz.Bunun etkileri her gün karşımıza başka bir anlamda çıkıyor. Bugün karşıma çıkan bir olaydan sonra yazıyorum bu yazıyı. Olay şöyle ; İngiltere’de yaşanan bir intihar..
15 Yaşında bir çocuk , kendisini asarak yaşamına son veriyor.. Gerekçe de kendisine güvenmemesi. Dış görünüşünde yer alan bazı beğenmediği durumlar , bu çocuğu bu duruma getirmiş. Babası sivilceleri yüzünden sürekli şikayetçi olduğunu söylüyor. Peki bu çocuğu dış görünüme bu kadar önem vermesine iten sebepler nelerdir ?

Şüphesiz ki başta sosyal medya gelmektedir. Sosyal medyada herkesin düşünmeden hareket etmesi , karşısında duyguları olan biri olduğunu unutup acımasızca yorumlar yapılması vs. Peki bütün bunlardan korunmanın ya da en aza indirgemenin yolu nedir ? Öncelikle , çocuğunuzun kendisine olan güvenini her zaman taze tutmanız gerekmektedir. Burada aileye büyük iş düşmektedir. Arkadaş seçimi gibi konularda ne kadar çocuğun kararına güvenmek gerekse de , uzaktan takip etmek önemlidir. Unutulmamalıdır ki , çocuklarınızın hatalarında onlara daha ılımlı yaklaşmak hem sizin , hem de çocuğunuzun aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Sosyal medyada aşırı zaman geçiren ve sürekli oradaki durumlara göre bir hayat yaşayan çocuk ebeveyni iseniz , çocuğunuzla birlikte bir psikiyatri servisinden yardım almalısınız. Bu yolda her zaman birlikte adım atmalı , gerekirse her an desteğinizi hissettirmelisiniz. Çünkü , yalnızlığın getireceği sonuçlar , kötü zamanlar yaşamanıza sebep olabilir. Bu zamanları birlikte aşmaktan başka çare olası değildir.

Sosyal medya her zaman tehlikeli midir ? bunun cevabı kesinlikle , ”Hayır” olmalıdır. Çünkü , gerçekten bir çok kişi sosyal medya sayesinde kendisini geliştirmekte ve bir çok yenilikten haberdar olmaktadır. Seçimler her zaman sizi değiştirir. Bu seçimleri doğru yapmak , hayatınıza artı değerler katacağı gibi ,yanlış seçimler de bir çok şeyi eksiltebilir.

Yazıyı toparlayacak olursak , Öncelikle sizin ne düşündüğünüz önemlidir. Başkalarının hakkınızda yaptığı eleştirileri dikkate almak tabi ki önemlidir ama eleştirinin boyutu ve amacı da önemlidir. Yapıcı eleştiriler geliyorsa , hem bulunduğunuz ortam doğrudur , hem de birlikte olduğunuz kişiler sizin için faydalı kişilerdir. Bu yüzden , öncelikle kendinizin ne düşündüğünü önemseyip , sonrasında diğer çevrelere önem verirseniz , daha sağlıklı bir düzene sahip olabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*