Hamilelikte kansızlık belirtileri ve tedavisi


Hamilelikte-Kansizlik-Belirtileri-Ve-Tedavisi

Hamilelikte kansızlığa dikkat!

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok yaşadığı problemlerden birisi kansızlıktır. Hamilelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar ve sağlıklı beslenme ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Tabi hamilelik döneminde yaşanan kansızlık anne adaylarında çeşitli sorunlara yol açabilir. Hamilelik döneminde kansızlık belirtileri ve tedavisi hakkında sizlere bilgi verelim.

Hamilelikte kan değeri düşüklüğünün belirtileri şunlardır:

  • Halsizlik
  • Baş dönmesi
  • El ve ayaklarda uyuşma
  • Nefes darlığı
  • Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi
  • Ağızda oluşan yaralar
  • Eklem yerlerinde oluşan ağrılar
  • Algılamada yaşanan gerilik
  • Pika sendromu

Hamilelik döneminde anne adayları bu tür şikayetleri sık sık yaşar. Yaşanan bu rahatsızlıkların kansızlık nedeniyle olup olmadığını öğrenmek için yapılması gereken en önemli şey kan tahlilidir.

Bu belirtileri doktorunuza belirttiğiniz zaman kan değerlerinizin ölçülmesi için sizden kan tahlili isteyecektir. Kan tahlili sonucunda çıkan değerlere göre sizlere uygun tedavi yöntemini sunacaktır. Kan değerleri çok düşükse ve sadece sağlıklı beslenme ile tedavi edilemiyorsa o zaman ilaç tedavisine başlanabilir.

Kan değerlerindeki düşüklük nasıl giderilir?

Kan değerlerinin düşmesindeki en önemli sebep doğru ve yeterince beklenmemektir. Hamilelik döneminde anne adayının beslenmesine ayrıca dikkat etmesi ve sağlıklı gıdalar ile beslenmesi gerekir. Beslenme listesi içerisine demir emilimini azaltan gıdalar eklenmeden bir liste hazırlanması gerekir.

Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, kivi, domates, şeftali, avokado, elma ve muz gibi yiyecekler demir emilimini arttırmaya yardımcı olan sağlıklı besinlerdir.

Çay ve kahve gibi içecekler demir emilimini artıran besinlerin etkisini azaltırlar. Bu nedenle hamilelik döneminde bu içecekleri sınırlı sayıda tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca yemeklerden 1 saat sonra tüketilirlerse etkisi daha az olacaktır.

Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de hamilelik döneminde kan değerlerini yükseltmek için aşırı miktarda pekmez tüketilmesidir. Tam tersine pekmez vücuda fazla şekerin girmesine neden olacaktır.

yazının alındığı kaynak: http://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2736119-hamilelikte-kansizlik-belirtileri-ve-tedavisi

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*