HAFTA HAFTA GEBELİK TAKİBİHamilelik dönemi 40 haftalık yani 9 ay 10 günlük bir sürede gerçekleşir ve 40. Haftada bebek dünyaya gelir. Anne karnında bebeğin gelişimi hafta hafta değişir

1.Hafta: adet döneminin yaklaşık olarak 14. Gününe denk gelir ve gebelik sürecinin birinci trimester dönemi başlar. Bu haftada yumurta hücresi olgunlaşmaya başlar.

 

2.Hafta: yumurtalıklarda yumurta hücresi gelişmeye devam eder ve rahim zarı bebeğin gelişimi için hazırlanır. Bu haftada gelişmiş olan yumurta çatlar.

 

 3. Hafta: spermin kromozomu ile yumurtanın kendi kromozomu birleşerek döllenir. Bu haftada bazı anne adaylarında hafif kanamalar görülebilir. Vücut erken hamilelik faktörü (EPF) salgılar.

 

 4.Hafta: normal durumda adet görmeniz gerekirken bu hafta adet görmezsiniz. Ama adet öncesi belirtilerini hissedebilirsiniz. Fiziksel olarak uyuma isteği, el ağrısı ve göğüs hassasiyeti gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

 

 5.Hafta: gebelik hormonlarının artışı ile birlikte bu haftalarda anne adayları aş ağrısı ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilir. Bebeğiniz ise susam tanesi büyüklüğüne ulaşmıştır.

 

 6.Hafta: bu haftadan itibaren her annede görülebilen mide bulantıları başlar. İştah açılır ve kokulara karşı hassasiyetiniz artar. Bu haftada ultrason ortamında bebeğinizin kalp atışlarını görebilirsiniz.

 

7. Hafta: bebeğiniz bu haftada 9 – 11 mm boyutlarına ulaşmıştır. Anne adaylarında sabah bulantıları devam eder. Kusmalardan dolayı bu haftalarda kilo kaybı yaşanabilir.

 

 8. Hafta: hızla büyümekte olan bebeğinizin cinsiyet organları yumurtalık iç bölümünde oluşmaya başlar. Bu dönemde cilt fazla yağ salgıladığından cilt problemleri yaşanabilir. Ancak bu gibi problemler geçicidir.

 

 9.Hafta: bu haftada halsizlik ve uyuma isteği artar. Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet oluşur. Mide yanması gibi şikâyetler artar. Bebeğiniz ise yaklaşık 2,5 cm’ye ulaşmıştır.

 

 10. Hafta: bebeğiniz 10. Haftada 3-4 cm boyutlarında ve ağırlığı yaklaşık olarak 5gr. Kadardır. Anne adayının uzun süre oturması veya ayakta kalması varislere yol açabilir. Onun için iki saatte bir 10 dk. Kadar yürümek gereklidir. Eğer bu haftaya kadar kilo almadı iseniz bu haftadan sonra kilo alınmaya başlanır.

 

11. Hafta: bebeğinizin tüm organları oluşmuş ve artık olgunlaşma dönemine geçiş başlamıştır. Bu haftada mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır ve ayrıntılı ultrason ile bebeğin gelişimi gözlenmelidir.

 

 12.Hafta: bu haftadan itibaren sabah bulantıları azalır. Rahim büyüdüğü için idrar kesesine baskı uygular ve daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedilir. Ciltte bir takım sorunlar yaşanabilir. Bebeğiniz ise bu haftadan itibaren hareketlenmeye başlar.

 

 13. Hafta: 2. Trimester dönemine grilmiş olur. Artık bu dönem ilk döneme göre daha rahat geçer. Bebeğiniz yaklaşık 26 gr. Boyu 8-10 cm aralığındadır.

 

 14. Hafta: gebeliğin ilk 3 ayında üst seviyeye çıkan hormonlar artık normal haline dönmeye başlar. Bu yüzden bu haftalar sizin için en keyifli haftalar olacak.

 

 15. Hafta: bu haftadan sonra artık karnınız daha da belirginleşir. Bebeğinizin boyu 10 -12 cm ağırlığı ise 70 veya 14 gr. Aralığında olacaktır.

 

 16. Hafta: ciltte lekeler oluşabilir. Onun için güneş ışınlarına karşı koruyucu kremler kullanılmalıdır.

 

 17.Hafta: rahim çevresi göbek deliğine ulaşır. Eğer 11 ve 14 testlerini yaptırmadıysanız en geç bu haftalarda yaptırmalısınız.

 

 18.Hafta: bebeğe giden kan akımının artması ile birlikte kan damarlarında gevşeme ve tansiyon düşmesi görülebilir. 18. Haftada bebek 190 gr. Ağırlığına ulaşmış olur.

 

 19. Hafta: artık bu haftadan sonra hamile kıyafetlerinizi giymeye başlayabilirsiniz. Cildinizde lekelenmeler oluşabilir. Ama bu lekeler kalıcı değildir. Karın bölgesindeki çatlakları önlemek için badem yağı kullanabilirsiniz.

 

 20. Hafta: bebeğiniz gelişiminin yarısını bu haftada tamamlamış olur. Bebeğiniz 25 cm. boyunda ve 300 gram ağırlığındadır.

 

 21. Bebeğinizin hareketleri bu haftadan itibaren artacaktır. Konuşmanıza ve hatta yemenize tepki verecektir. Ayaklarınızda şişkinlik görülebilir.

 

 22. Hafta: rahminizi göbeğinizin hemen altında hissedebilirsiniz. Hormonların etkisi ile tüm eklemlerinizde gevşemeler olabilir. Bebeğinizin boyu 28- 30 cm aralığında kilosu430 gramdır.

 23. Hafta: bu haftalarda ruhsal dalgalanmalar yaşamanız doğaldır. Döl yatağı kası doğuma hazırlandığı için karnınızda gerilmeler olabilir. Bacak krampları olabilir. Kilo alımınız ise yavaş yavaş devam eder.

 

 24. Hafta: gebelikte görülen şeker hastalığı (getosyanel diyabet) çıkabilir. Onun için bu haftalarda şeker tarama testi yapılır.

 

 25. Hafta: Rahminiz futbol topu büyüklüğüne ulaşır. Karnınızdaki ağırlık bel ve bacaklara baskı yaptığı için bel ve bacak ağrısı olabilir. Normal olarak yorgunluk hissiniz atabilir.

 

 26. Hafta: bebeğinizin hareketlerini dışarıdan da hissedebilirsiniz. Bebeğinizin boyu 35cm. Ağırlığı ise 760 gramdır.

 

 27. Hafta: artık 2. Trimester döneminin son haftasına girdiniz. Rahminiz yukarı doğru baskı yaptıkça derin nefes almakta zorlanabilirsiniz. Göbek deliğiniz dışarı doğru çıkar ve daha çok belirginleşir.

 

 28. Hafta: 3. Trimester dönemine girdiniz. Sizin için zor bir dönem olacaktır. Bacak krampları, mide yanması, ayak şişmesi, bel ağrısı ve hazımsızlık gibi geçici şikâyetleriniz başlayabilir. Eğer kan uyuşmazlığınız varsa doktorunuza hatırlatmalısınız. Bebeğiniz 37 cm. 1000 gram ağırlığındadır.

 

29. Hafta: ellerinizde şişlikler artabilir. Eğer aşırı şişme olursa doktorunuza başvurun. Sizi yoran egzersizleri yapmaktan uzak durmanızda fayda var.

 

 30. Hafta: yattığınız yerde rahat etmeniz biraz zorlaşacaktır. Bu durumda en rahat yatış pozisyonu sol tarafa doğru yan yatmak olacaktır. Bebeğiniz ise hızla büyümeye devam ediyor. 40 cm boyunda ve 1300 gram ağırlığına ulaşmıştır.

 

 31. Hafta: sırt ağrılarınız artabilir. Hafif egzersiz ve gerilme hareketleri yapabilirsiniz.

 

 32. Hafta: bu haftadan sonra yasal doğum izni başlar ve dik haftada bir doktorunuza gitmelisiniz. Erken doğum belirtilerini öğrenmenizde fayda var. Bu haftalarda özellikle yüksek lifli besinler tüketebilirsiniz.

 

 33. Hafta: bebeğiniz ve doğal olarak siz hızla kilo almaya devam edersiniz. Bu dönemde vücut dokularınız sıvı tuttuğu için ellerinizde uyuşma görülebilir. Bebeğiniz 43 cm. 1900 gram ağırlığındadır.

 

 34. Hafta: Vücut doğuma hazırlandığı için kısa süreli düzensiz kasılmalar yaşayabilirsiniz. Fiziksel ve ruhsal değişikliklerden dolayı cinsel isteğiniz azalacaktır. Eşinizde bu durumu anlayışla karşılayacaktır.

 

 35. Hafta: bebeğinizin hareketlerini dikkatle takip etmelisiniz. Hareketleri kesilirse doktorunuza başvurun. İllaki bir problem olması gerekmez ama tedbirli davranmakta fayda var.

 

 36. Hafta: bundan sonra her hafta doktorunuza gitmelisiniz. Mide yanması gibi şikâyetleriniz geçebilir. Bebeğiniz 47 cm. 2600 gramdır.

 

 37. Hafta: gebeliğin ilk aylarında olduğu gibi tuvalet ihtiyacınız artabilir. Doktorunuz doğuma normal engel teşkil eden çatı darlığını tespit etmek için çatı veya pelvis muayenesi isteyebilir.

 

 38. Hafta: artık gebeliğiniz ve bebeğiniz gelişimini tamamlamıştır. Normal doğum sancıları her an gelebilir. Bunun hakkında bilgi almalısınız. Hafif kanlı sümüksü akıntı bebeğinizin koruyucu tıkacı attığı anlamına gelmektedir. Genelde bu durumdan iki gün sonra doğum başlar.

 

 39. Hafta: bu haftada doğum yapma oranınız çok yüksek. Eğer sezeryan olacaksanız bu haftadan itibaren doğumunuzu planlayabilirsiniz. Bebeğiniz 51 cm. 3200 gramdır.

 

 40. Hafta: bu haftada doğum gerçekleşir. Hastaneye en kısa zamanda ulaşmak için hazırlıklarınızı yapmalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*