Günümüze bakarken , geride kalanlarGünümüze bakarken , geride kalanlar 

Yaşadığımız her olayın aslında tamamlayıcı bir nedeni vardır. Olaylar , olaylar zincirini değil de ; olaylar zinciri olayları oluşturur aslında. Baktığımız zaman görebildiğimiz durumların dışında daha da fazla gözlemleyemediğimiz durumlar vardır. Bunun farkına vardıktan sonra , pişmanlıklar da yaşanabilir. Ama bu pişmanlıkların hayatı durdurması değil , ileriki zamanda daha çok yardımcı olması gerekir. Tüm pişmanlıklara ders olarak bakarsanız , hayatınızda tekrar önünüze çıkacak engellerde izleyeceğiniz yol daha doğru olacaktır ve sizi daha emin noktalara çıkaracaktır.
Sadece bir aşamada değil , tüm aşamalarda yanınızda olacak bu tecrübeleri biriktirmek tüm hayatınızda size bir dayanak olacaktır ..
Pişmanlıkların ne kadar yaralayıcı olduğunu anlatan bir hikaye ile yazıyı sonlandıralım ..

Rahip mezarlıktaki işini bitirmek üzereydi . O anda elli yıllık karısını kaybeden 78 yaşındaki adam : ” Onu ne kadar çok sevdim .” diyerek çığlık çığlığa ağlamaya başlamıştı . Yaşlı adamın yaşlı sesi törenin asil sessizliğini bozmuştu . Mezar başındaki diğer aile bireyleri ve dostlar şok olmuslardı , utanç içindeydiler . Yetişkin çocukları alı al moru mor babalarını yatıştırmaya çalıştılar : “Tamam , baba . Seni anlıyoruz .” Yaşlı adam gözlerini dikmiş kazılan mezara yavaş yavaş inen tabuta bakıyordu …

Rahip törene devam etti . Törenin sonunda , aile bireylerini ölüm töreninin kapanışı olarak tabutun üstüne toprak atmaya çağırdı . Yaşlı adam hariç hepsi sırayla toprak attılar . Yaşlı adam hala : “Onu ne kadar çok sevdim” diye sesli sesli konuşuyordu . Kızı ve iki oğlu konuşmasını engellemek istediler , ama o devam etti , “Onu sevmiştim !”

Kalabalık mezarlığı terk etmeye hazırlanırken , yaşlı adam gitmemekte direniyordu . Gözlerini mezara dikmiş bakıyordu . Rahip yaklaştı : “Kendinizi nasıl hissettiğinizi biliyorum , ama gitme zamanı geldi . Buradan ayrılmalı ve kendimizi hayatın akışına bırakmalıyız .” dedi . Yaşlı adam çaresizlik içinde bir kez daha “Onu ne kadar çok sevdim .”diyerek söylendi . “Beni anlamıyorsunuz ,” dedi rahibe “ama ben bunu ona sadece bir kere söyleyebildim .”

Zil çalmadığı sürece zil değildir .

Şarkı söylenmediği sürece şarkı değildir .

Sevgi gönlümüzde tutsak olsun diye yaratılmamıştır .

Sevgi insanlara verdiğiniz sürece sevgidir

 

Bu hikayeden yola çıkarak , olacak her şeyin yerinde ve zamanında yapılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulayalım ..

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*