Güneş Lekeleri Nasıl Yok Edilir?Yaz aylarında uzun süre güneşin altında kalmak, yüzde, sırtta, kollarda ve dekolte bölgesinde güneş yanıklarına ve uzun süren çil görünümlü lekelere yol açar. Hassas cildi olan bayanlarda görülen bu lekeler, önlem alınmaz ise cilt kanserine dönüşebilir. Bayanları, oldukça rahatsız eden bu lekelerin, birkaç ayrıntıya dikkat edilerek oluşması önlenebilir.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenebilir?

1- Güneşin tepede olduğu öğle saatlerinde güneşlenmemek, güneş ışınlarına direk maruz kalmamak en önemli çözümdür. Sabah saat 11’ den öğleden sonra saat 4’ e kadar güneş ışınları dik açı ile gelir. Bu saatlerde güneşe maruz kalan deride, yanık ve leke kaçınılmazdır.

2- Beyaz ve hassas cildi olan bayanların, güneşe çıkarken, mutlaka yüksek koruma faktörlü, ultraviyole A ve B ye karşı koruyucu içeren kremler kullanması gerekir.

3- Güneşlenme sonrası, duş aldıktan hemen sonra ‘güneşlenme sonrası’ adı altında satılan kremlerden kullanmak gerekir. Bu kremler vücuttaki eksilen nemi tekrar vücuda kazandıracak, leke oluşumunu önleyecektir.

Güneş Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

Oluşan güneş lekelerini geçirmek çok kolay değildir. Hafif vakalarda, piyasada satılan peeling adı altındaki ürünlerden düzenli kullanmak veya doktor kontrolünde, soyucu dermatolojik kremler kullanmak çözüm olabilir. Bayanlar, lekeli bölgeye limon ve salatalık suyu sürerek, lekeleri hafifletmeye çalışır. Kullanılan hiçbir yöntem kısa sürede sonuç vermez, ancak gerekli durumlarda uzman bir cilt doktoru lazer ile deri altındaki bu lekeleri temizleyebilir.

Yüzde Oluşan Güneş Lekeleri Nasıl Kapatılır?

Makyaj yaparken, fondötenin altına sürülen kapatıcılar, kısa süreli olarak güneş lekelerine geçici çözümler olabilir. Özellikle yaz ayları için; BB kremlerden yararlanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*