GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GEÇER?Bütün yaz deniz, kum ve güneş derken farkında olmadan zararlı güneş ışınlarına maruz kalıyoruz. Her ne kadar güneşten korunmak için önlemler alsak da bazen bu önlemler yetersiz kalabiliyor. Uzun bir süre güneşe maruz kalındığında vücudun aldığı ultraviyole ışınları güneş lekelerine sebep olur. Bu lekeler ile baş etmek ise o kadar kolay değildir. Zararlı güneş ışınlarından etkilenen ciltte önce kızarma başalar. Sonra soyulur ve zamanla kahverengi küçük lekeler meydana gelir. Bu lekeler daha çok dekolte ve burun bölgesinde görülür. Eğer bu lekelerin üstüne 2. Defa lekeler tekrarlanırsa kalıcı olabilirler.

Bu lekelerin oluşumunu engellemek için özellikle saat 11 ve 4 arası güneşe çıkmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü bu vakitte güneş dik bir konumdadır ve güneş ışınları direk olarak cilde temas eder. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu kremleri mutlaka sürmek gerekir. Güneşli bir günün ardından duş almayı adet edinmek gerekir. Cildin doğal nemini güneş emdiği için cildin ihtiyacı olan nemi kremler ile sağlamalısınız.

Eğer bu gereken önlemler için geç kaldıysanız ve cildinizde güneş lekeleri oluştu ise aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak bu lekelerle baş edebilirsiniz. Haftada 2 defa leke olan bölgelere arındırıcı peeling ve aşındırmadan kese yapabilirsiniz. Ardından cildinize besleyici bir losyon uygulamalısınız. Bu işlem alttan gelecek olan sağlıklı deri tabakasını ortaya çıkarır. Şunu da unutmamak lazımdır eğer kuru bir cilde sahipseniz her gün düzenli olarak kaliteli nem kremlerini kullanmak gerekir. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda zamanla güneş lekelerinin geçtiğini fark edeceksiniz. Tabi burada 20’li yaşlarda olanlar 30 ve 40’lı yaşlara göre daha avantajlı görünüyor. 20’li yaşlarda bu lekeler yaklaşık 1 ayın sonunda yo olurken 30 ve 40’lı yaşlarda ise iki ay sonunda yok olur. Cilt bakımında en önemli detay ise öncelikle nasıl bir cilde sahip olduğunu bilmeniz ve ona göre cilt bakımını yapmanız gerektiğidir. Bu şekilde cildinizin durumuna göre bakım uygularsanız sonucu da ona göre verimli olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*