Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için 5 yöntemGüneşin cilt üzerindeki etkileri :

Cilt yaşlanması iki şekilde görülür . Genetik ve çevresel yaşlanma. Genetik yaşlanmanın önüne geçilemez. Fakat çevresel yaşlanmayı geciktirmek mümkündür. Çevresel yaşlanmanın %90-95 sebebi güneş ışınlarıdır. Bu nedenle ufak yaştan itibaren güneş koruyucu kullanan kişilerin ciltleri hem daha düzgündür, hem daha geç yaşlanır. Uzun yıllar dış ortamda çalışmış kişilerin veya küçük yaştan itibaren güneşte çok kalmış kişilerin derileri daha kalın, kaba ve kırışıklıkları daha derindir.

Güneş , Yaşlılık lekelerine ve deride kabuklanmalara da yol açabilir. Bu durumlardan kaynaklı cilt kanseri de gelişebilir..

Özellikle açık tenli ve güneş ışığına maruz kalarak çalışan kişilerde risk daha fazladır. Güneş koruyucu kremler bu rahatsızlıkların oluşumunu engelleyebilir ya da geciktirebilir.

Yanlış bilinen bir durumu da özetleyecek olursak , bulutlu havalarda güneşin zarar vermediği büyük bir yanılgıdır.

Bulutlu havalarda , UV ışınlarından daha fazla kızılaltı ışınları etkili olur. Kısacası , güneş koruyucu kremler yazın olduğu gibi kışın da kullanılmalıdır.

Korunmak için yöntemlere gelecek olursak ;

1: Sıcak, rutubet ve ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için özellikle saat 11-16 arasında dışarda bulunmamak gerekir. Güneş şemsiyesi gibi gölgeliklerin altında otururken de kum ve denizden yansıyan ultraviyole ışıkları zarar verebileceği için mutlaka güneş koruyucu krem ve gözlük kullanılmalıdır.

2: Baş, şapka ile kapatılmalı, pamuklu beyaz veya açık renkli, ince ve hafif giysiler giyilmeli, gözlerin korunması için güneş gözlüğü takılmalıdır. İnce pamuklu kumaşlar, tişörtler ve suni ipekten yapılmış ürünler ışığı daha fazla geçirir. Bu giysiler giyilmeden önce güneş koruyucular kullanılmalıdır

3:Koruyucu yağlar ve kremler güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve her 2 saatte bir, ayrıca yüzdükten ve terledikten sonra tekrarlanmalıdır. En az 30 koruma faktörlü olan güneş koruyucular tercih edilmelidir. Alınan ürün hem UVB hem de UVA içeren bir koruyucu olmalıdır.

4:Alkol ve kafein idrar artışı ve sıvı kaybı yaptığı için sıcak saatlerde içilmemelidir

5:Güneş için kullanılacak şapkaların da belirgin özellikleri bulunmalıdır; geniş kenarlı veya en ideali kulakları ve enseyi kapatacak şekilde kumaş içeren Lejyoner şapkası uygun olabilir. Bu tür şapkalar ile kulaklar, yanaklar, burun ve ense zararlı güneş ışınlarından korunmuş olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*